Właśnie urodziłaś wyczekiwane długie miesiące dziecko. Zdrowe, piękne i obdarzone przez Was skrajnie bezinteresowną miłością. Miłością, która znosi trudy jego pielęgnacji, nieprzespanych nocy i bezustannych pobudek. Gorszym scenariuszem może okazać się ten, w którym wizja macierzyństwa, jak z reklamy, oddala się z każdym dniem zamiast stawać się tą realną. Twój Maluch zamiast słodko gaworzyć, zawodzi niemiłosiernie, a pory drzemki, karmienia i czuwania zdają się zlewać w jedną całość. Ty nie wiesz co się dzieje, bo choć jesteś już skrajnie zmęczona, to dajesz z siebie wciąż pełne sto procent.

Płynące rady ze wszystkich stron zdają się nie mieć końca, z czego najpewniejszą jest to, że dziecko głodzisz, a z kolei pediatra nie widzi w sumie żadnego problemu i w sumie to może dać Ci coś na refluks albo na uspokojenie. Oczywiście zarejestrowane jako lek bo to przecież najważniejszy argument obecnie jest. A jak nie chcesz to przyjdź na szczepienie, tylko pamiętaj, że katar nie jest przeciwwskazaniem do wykonania szczepienia. Bo katar to nie choroba. Wiemy już wszyscy przecież.

No właśnie. Ale w tym wszystkim jesteś Ty i Twoje dziecko i wciąż zadawane sobie pytanie dlaczego moje dziecko płacze więcej niż inne dzieci i śpi zdecydowanie mniej. Wiadomo, dzieci różnią się między sobą. Są aniołki i są żywczyki. I jest też alergia. I brak wystarczających informacji w temacie. Bo o ile alergii (IgE zależnej) raczej nie przeoczysz bo reakcja organizmu dziecka będzie natychmiastowa, to reakcje na pozostałe alergie IgE niezależne (czyli IgG zależne i IgA zależne) nie będą już tak oczywiste. A to właśnie one mogą być przyczyną płaczu Twojego dziecka.

Dyskomfort, za który odpowiadają nadwrażliwości pokarmowe (alergia IgE niezależna), odczuwany przez takie maleńkie dziecko może manifestować się biegunkami, zaparciami i kolkami bądź mocnym ulewaniem. Sama wiesz jak czujesz się kiedy boli Cię brzuch, masz biegunkę lub zaparcia. Dlatego nie dziw się, że Twoje dziecko wcale nie jest w nastroju do spania i zabawy, a swój dyskomfort okazuje w jedyny, możliwy dla siebie sposób, jakim jest płacz.

Oczywiście, nie każde niespokojne dziecko ma alergie lub nietolerancje pokarmowe. Poniższe zestawienia pomogą Ci w określeniu czy jest to temat, któremu powinnaś bliżej się przyjrzeć.

Alergia IgG zależna manifestuje się u dziecka poprzez:

  • atopowe zapalenie skóry
  • skazę białkową
  • biegunki
  • zaparcia
  • kolki niemowlęce
  • zbyt wolne przybieranie
  • nieprawidłową masę ciała
  • zwiększoną podatność na infekcje

To co, w takim razie, mają wspólnego kłopoty ze snem Twojego dziecka i Twoja alergia?

Z pewnością wiesz, że rodzące się dziecko jest wyposażone w Twoje przeciwciała wytworzone przez Twój układ immunologiczny. Ten transfer przeciwciał dokonuje się przez łożysko i rozpoczyna się około trzeciego miesiąca ciąży. Intensywność tego procesu rośnie aż do momentu rozwiązania, a co ciekawe miano tych przeciwciał (IgG) we krwi noworodka jest wyższe niż u osoby dorosłej. Dziecko zyskuje w ten sposób odporność bierną nabytą. Ale w tym wszystkim jest jeden mały kruczek.

test oddechowy helicobacter kraków

W trakcie tego procesu dochodzi jednocześnie do transferu matczynych IgG swoistych względem składników pokarmowych. Czyli mówiąc wprost, przekazana zostaje również alergia IgG zależna (nadwrażliwości pokarmowe). Wrodzona alergia IgG zależna może zostać zainicjowana już w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy proteiny z często spożywanych przez matkę pokarmów przechodzą do wód płodowych. Po porodzie poziom matczynych przeciwciał IgG u dziecka, zaczyna stopniowo maleć. Ale na drodze tak zwanego mechanizmu skrzyżowania, dziecko zaczyna produkować własne przeciwciała IgG i ma to miejsce około drugiego-trzeciego miesiąca życia.

Na drodze tych właśnie dwóch mechanizmów może okazać się, że Twoja alergia ma wiele wspólnego z dyskomfortem, które odczuwa Twoje dziecko i, które powodują jego płacz i Twoją bezsilność.

Inną kwestią jest to, że możesz stwierdzić w tym momencie, że te kwestie Ciebie nie dotyczą nawet w najmniejszym stopniu. I oby tak było, ale nie wiem czy wiesz, ale alergia IgG zależna może pozostać niezdiagnozowane przez całe życie. Utajona alergia, alergia ukryta czy opóźniona alergia pokarmowa to różne nazwy dla alergii IgG zależnej, która całkowicie różni się od alergii natychmiastowej (IgE zależnej), która dla części jest tą jedyną występującą.

Alergię IgG zależną łatwo pomylić z innymi objawami, co powoduje, że stosunkowo rzadko bierze się pod uwagę konieczność ich diagnozowania. Mówiąc o alergii mamy najczęściej na myśli alergię natychmiastową. Alergia IgG zależna może objawiać się z ogromnym opóźnieniem. Tak ogromnym, że w żadnym wypadku nie łączysz tych objawów właśnie z nią. Objawy alergii IgG zależnej mogą bowiem pojawić się nawet w ciągu kilku dni po spożyciu alergizującego pokarmu.

 

Alergia IgG zależna-objawy. Czyli co powinno zwrócić Twoją uwagę w Twoim samopoczuciu?

  • zespół jelita nadwrażliwego (biegunki, zaparcia, manifestacja mieszana)
  • zmiany skórne (AZS, łuszczyca, świąd)
  • otyłość, nadwaga lub niedowaga
  • cukrzyca typu II
  • nadciśnienie tętnicze
  • depresja i zaburzenia nastroju
  • zespół chronicznego zmęczenia
  • migreny
  • choroby mięśniowe i stawowe

W obecnych czasach alergia i nietolerancje pokarmowe występują wyjątkowo często bo to obecna żywność, powoduje najczęściej choroby. Do tego zanieczyszczenie środowiska, stres i otyłość. Są one poniekąd chorobą cywilizacyjną bo u ich podstaw leżą uszkodzenia bariery jelitowej. Higienizacja porodu, stosowanie leków okołoporodowo i szczepionki zaburzające mikrobiom jelit wpływają na ubożenie naszej mikroflory jelitowej z pokolenia na pokolenie. I będzie tak dopóki nasza indywidualna świadomość w tym temacie nie wzrośnie. Bo raczej ciężko liczyć na korzystne rozwiązania na poziomie instytucjonalnym.

Podsumowując:

1. alergia IgE zależna– reakcja ze strony układu immunologiczna natychmiastowa
2. alergia IgE niezależna czyli:
alergia (nadwrażliwość) IgG zależna– objawy występują nawet po kilku dniach
alergia (nadwrażliwość) IgA zależna– objawy występują w ciągu kilku godzin od spożycia pokarmu

Alergia jest wywoływana przez białka pokarmowe.

3. nietolerancja pokarmowa: to niewłaściwa reakcja na pokarm, która wynika z braku lub niedostatecznej ilości enzymu trawiennego. Nietolerancja pokarmowa
nie aktywuje układu immunologicznego i dotyczy określonych cukrów, czyli:

  • laktozy
  • fruktozy
  • amin biogennych (m.in histaminy)

No dobrze…

Co można z tym wszystkim zrobić?

Chociaż stanowisko Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej dotyczące zapobiegania alergii nie uwzględnia stosowania diety eliminacyjnej, to obserwacje praktyczne wskazują na zasadność stosowania działań prewencyjnych.

Ponieważ przeciwciała IgG przekazuje dziecku matka, to remedium jest zastosowanie diety eliminacyjnej na podstawie wyników badań mamy. W przypadku alergii IgG zależnych nie ma potrzeby badania dziecka, do dwunastego miesiąca życia. Wiąże się to z faktem, że po urodzeniu dziecka poziom przeciwciał IgG matki w krwi dziecka, zaczyna stopniowo maleć, czego konsekwencją jest ich zanik w okolicach 9 miesiąca życia. Dlatego przeciwciała IgG jest sens diagnozować z krwi dziecka dopiero po dwunastym miesiącu życia.

Dlatego jeśli Twoje dziecko ma kolki, ulewania, biegunki, zatwardzenia, jest niespokojne lub ma alergiczne objawy skórne, a w ciąży jadłaś wszystko i nigdy nie badałaś u siebie żadnych alergii to sprawdź objawy, jakie może dawać alergia IgG u Ciebie (powyżej). Jeśli podejrzewasz, że mogłaś przekazać dziecku swoje alergie-nadwrażliwości IgG, to możesz skutecznie leczyć je u dziecka, unikając alergenów podczas okresu karmienia piersią.

Podobnie, właściwie prowadzona dieta eliminacyjna, kobiety w ciąży jest istotnym elementem zapobiegania pojawieniu się alergii, zwłaszcza w rodzinach obciążonych przez alergie i nietolerancje pokarmowe w wywiadzie. Prawidłowo dobrana i zbilansowana jakościowo i ilościowo dieta eliminacyjna nie naraża mamy i dziecka na niedobory. Co istotne jednak, taka dieta powinna być odpowiednio monitorowana. Wymaga to nieco więcej zachodu, ale w myśl zasady- lepiej zapobiegać niż leczyć- opłaca się podwójnie, a może i potrójnie. Po pierwsze: leki i maści na AZS nie należą do tanich. Po drugie: dziecko bez alergii to szczęśliwsze dziecko. A po trzecie…spokojniejsze dziecko to spokojniejsza mama.

Jak zawsze więc: dobrze jest mieć wiedzę i wiedzieć. Bo jak już wiesz co i jak, to zawsze można poszukać możliwości. Jeśli przypuszczasz, że alergia o opóźnionej reakcji IgG zależnej dotyczy również Ciebie, to warto zwrócić się w kierunku właściwej diagnostyki.

Pamiętaj również, że zdrowe jelita i ich bogata mikroflora ZAWSZE będzie działała pozytywnie na złagodzenie alergii. Dlatego zobacz: jak odbudować mikroflorę jelit? Co jeść, czego unikać?