Ocet jabłkowy jest wszechstronnym naturalnym lekiem, który wspaniale oddziałuje na  zdrowie i samopoczucie. Ocet jabłkowy to również uniwersalny kosmetyk, który możesz stosować od  stóp do głów.

Ocet jabłkowy uchodził za pokarm bogów wśród starożytnych Greków, a nasze babcie i prababcie leczyły z jego pomocą przeróżne dolegliwości. Ocet jabłkowy współcześnie zyskał miano powerdrinka dzięki amerykańskiemu lekarzowi D. C. Jarvis, który zalecał codzienne wypijanie szklanki wody z dwoma łyżeczkami octu jabłkowego i miodu.

Ocet jabłkowy ma tak wiele zastosowań, że ciężko byłoby wymienić je wszystkie za jednym razem. Ocet jabłkowy działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie wpływając korzystnie na cały organizm człowieka. Zawiera on niezbędne do życia składniki: chlor, żelazo, fluor, potas, wapń, miedź, magnez, sód, fosfor, siarkę, krzem, witaminy A, B1, B2, B6, C, E, P oraz prowitaminę beta-karoten.

Jakie praktyczne zastosowania, których się nie spodziewasz, posiada ocet jabłkowy?

1. Pierwsza pomoc przy biegunce

Ocet jabłkowy jest w stanie regulować czynność jelit podczas biegunki ponieważ działa antybakteryjnie, absorbuje toksyny i pozytywnie wpływa na florę bakteryjną jelit. Dodatkowo uzupełnia ważne witaminy i minerały, tracone wraz z biegunką.

Biegunka jest reakcją obronną organizmu i nie wolno jej lekceważyć, ze względu na ryzyko odwodnienia i utraty cennych związków mineralnych. W przypadku przedłużającej się nierównowagi jelit, skontaktuj się z lekarzem.

2. Szybka pomoc w bólu gardła

Ocet jabłkowy ma właściwości antybakteryjne, dzięki którym zapewnia szybką poprawę. Łyżkę octu jabłkowego rozcieńcz w szklance wody i tak przygotowanym roztworem płukaj gardło kilkukrotnie w ciągu dnia.

3. Okład z octu jabłkowego obniża gorączkę

Zwiększona temperatura ciała to reakcja obronna organizmu, która ma za zadanie zwalczyć infekcję, zabijając wirusa. Gorączka pobudza system immunologiczny do bardziej wytężonej pracy. Zbijanie temperatury za wszelką cenę, środkami farmakologicznymi, nie jest wskazane.

Wysoką temperaturę możesz obniżyć przygotowując okłady z chłodnej wody i rozcieńczonego octu jabłkowego. Tak przygotowanym okładem owiń kostki i łydki dziecka. Od zewnątrz owiń okład suchym ręcznikiem.

Do okładu możesz wykorzystać również nasączone bawełniane skarpetki, na które nałóż drugie, suche. Jeśli gorączka jest bardzo wysoka, nie rozcieńczaj octu jabłkowego.

4. Ocet jabłkowy z miodem jako syrop na kaszel dla dzieci

Zmieszaj cztery łyżki stołowe miodu i pięć łyżeczek od herbaty octu jabłkowego. Wymieszaj. Podawaj jedną łyżeczkę od herbaty trzy razy dziennie, jako naturalny, domowy syrop na kaszel.

5. Ocet jabłkowy jako remedium na nudności ciążowe

Wypijaj na czczo szklankę wody z jedną łyżeczką od herbaty octu jabłkowego.

test oddechowy helicobacter kraków

6. Ocet jabłkowy jako naturalny sposób na odświeżenie nieświeżego oddechu

Ocet jabłkowy spożywany wewnętrznie będzie wspomagał trawienie. Zaburzenia trawienia mogą być jedną z przyczyn nieświeżego oddechu.

W obrębie samej jamy ustnej ocet jabłkowy działa antyseptycznie. Wodę z rozcieńczonym octem jabłkowym możesz stosować do płukania jamy ustnej zamiast gotowego płynu dostępnego w sklepie. Możesz wspomagać płukanie dodatkowo naparem z szałwii.

Przeciwzapalne składniki octu jabłkowego zapobiegają paradontozie, jak również próchnicy. Octowe płukanki chronią zęby i dziąsła, zapobiegając również przebarwieniom.

Jeśli przyczyną nieświeżego oddechu jest stan zapalny gardła, stosuj rozcieńczony z wodą ocet jabłkowy, do płukania gardła.

7. Oparzenia słoneczne

Ocet jabłkowy potrafi złagodzić zaczerwienienie i  schłodzić skórę, która została poddana nadmiernej ekspozycji na słońce. Nanieś nierozcieńczony ocet jabłkowy na bolesne partie lub przygotuj letnią kąpiel, do której wlej dwie szklanki octu jabłkowego.

8. Ocet jabłkowy jako środek łagodzący miejsca po ukąszeniu owadów

Miejsce po ukąszeniu natrzyj nierozcieńczonym octem jabłkowym. Ocet będzie zapobiegał obrzękowi, łagodził ból i swędzenie.

9. Ocet jabłkowy i sól jako naturalny preparat na kurzajki

Rozpuść jedną łyżkę soli w czterech łyżkach stołowych octu jabłkowego. Tak przygotowanym roztworem smaruj kurzajki kilka razy dziennie. Ocet jabłkowy z solą powinien szybko i skutecznie pomóc pozbyć się problemu.

10. Kąpiel z octem jabłkowym na obrzęk stóp

Napełnij naczynie ciepłą wodą do wysokości kostek. Dolej dwie do czterech szklanek octu jabłkowego. Mocz stopy do uzyskania wyraźnej poprawy i zniwelowania obrzęku. Po zakończeniu, nie wycieraj stóp, pozwól im swobodnie wyschnąć.

Czy wiesz, że ocet jabłkowy ma równie genialne zastosowania w kosmetyce?

Tekst powstał w oparciu o: Ocet jabłkowy; Heike Van Braak, Silke von Kuster