Warzywa powinny być podstawą naszej diety. Są one naturalnymi lekarstwami, które zapewniają nam zdrowie i piękny wygląd. Warzywa zapewniają nam regularną detoksykację organizmu czyli usuwanie szkodliwych związków przemiany materii. Są bogate w błonnik, który posiada wiele cennych dla utrzymania zdrowia, właściwości. Jedzenie warzyw korzystnie wpływa na zwiększenie odporności ze względu na ogromną ilość witamin i minerałów, które są w nich zawarte.

Spożywając jednak warzywa należy uwzględnić kilka faktów, które wpływają na ograniczenie zawartości witamin i minerałów. Nie jest ona bowiem stała i zależy od żyzności gleby, miejsca położenia pól uprawnych, metod nawożenia, czasu i sposobu ich przechowywania.

Problem w tym, że te informacje są zazwyczaj niedostępne dla zwykłego człowieka. Dlatego zawsze warto dbać o to, żeby warzywa i owoce były z dobrego, pewnego źródła, najlepiej organiczne lub od zaprzyjaźnionego rolnika, co zmniejsza prawdopodobieństwo skażenia metalami ciężkimi i że są one pozbawione wartości odżywczych w wyniku wyjałowienia pól, na których są uprawiane.

test oddechowy helicobacter kraków

20 sposobów jak przygotowywać warzywa, żeby zmaksymalizować korzyści z ich jedzenia

1. Przechowuj warzywa we właściwych, dla poszczególnego gatunku, warunkach.

2. Dbaj o to, żeby spożywać je w jak najkrótszym czasie od zakupu.

3. Smażenie, gotowanie i mrożenie zmniejsza ilość witamin zawartych w owocach i warzywach. Największy wpływ na zmniejszenie wartości odżywczych ma poddawanie ich wysokiej temperaturze.

4. Kupując warzywa zwracaj uwagę na to, żeby nie były przywiędłe, pożółkłe, z plamami.

5. Obierając warzywa, usuwaj możliwie najcieńszą, zewnętrzną warstwę.

6. Do oczyszczania ich z pozostałości ziemi, używaj szczoteczki.

7. Myj warzywa pod bieżącą wodą.

8. Warzywa obieraj i myj tuż przed ich spożywaniem. Tylko tak zminimalizujesz straty witamin.

9. Zwiędnięcie lub obeschnięte warzywa to znak, że zawartość wartości odżywczych uległa zmniejszeniu.

10. Przygotowując warzywa do spożycia nie przechowuj ich obranych w wodzie.

11. Jeśli gotujesz warzywa, wrzucaj je do wrzącej wody.

12. Gotuj warzywa tak krótko, jak to możliwe.

13. Staraj się przygotowywać warzywa na parze, tak często jak to tylko możliwe. Ta forma obróbki pozwala minimalizować straty witamin. Korzystne będzie również krótkie podsmażanie na dobrej jakości tłuszczu.

14. Unikaj długiego smażenia i przypalenia.

15. Przygotowując warzywa pamiętaj, że zawierają one witaminy A, D, E i K, których wchłonięcie przez organizm jest możliwe tylko w obecności tłuszczu. Dlatego zawsze dodaj do nich oliwę z oliwek tłoczoną na zimno lub inny, dobrej jakości tłuszcz.

16. Największe straty występują w obrębie witamin A, C i E. Dlatego najlepiej jest jeść warzywa na surowo, ewentualnie gotować na parze.

17. Wypróbuj metodę blanszowania, która polega na krótkotrwałym zanurzeniu warzyw we wrzątku i schłodzeniu ich w zimnej wodzie w następnym kroku. Ta forma oszczędza straty witamin.

18. Jeśli pijesz soki, pamiętaj, że tylko ich samodzielne przygotowanie ma jakikolwiek sens. Ogólnie dostępne soki mogą zawierać sztuczne barwniki, konserwanty, aromaty, słodziki i mnóstwo cukru. Powstają one również z zagęszczonego koncentratu, są pasteryzowane, a witaminy w nich zawarte są dodawane sztucznie, w końcowym etapie produkcji i nie wynikają z ogólnie rozumianych właściwości warzyw i owoców.

19. Przygotowując soki zadbaj o dobre źródło ich pochodzenia. Ogólnie dostępne warzywa i owoce są woskowane lub opryskiwane związkami chemicznymi, które nie są obojętne dla zdrowia. Producenci minimalizują w ten sposób prawdopodobieństwo zepsucia.

20. Kupując warzywa i owoce ze źródła, którego nie jesteś pewna, pamiętaj żeby dokładnie je umyć przy pomocy delikatnego mydła oraz obrać zewnętrzną skórkę, która gromadzi największą ilość toksycznych substancji chemicznych.

Warzywa i owoce to naturalne źródło witamin i minerałów. Warto dbać o to, żeby pojawiały się one w diecie każdego dnia, właściwie do każdego posiłku. Warto również znaleźć takie warzywa i owoce oraz taki sposób ich przygotowania, który zaakceptuje dziecko. Warzywa i owoce powinny bowiem stanowić główne źródło, z którego dziecko czerpie wartości odżywcze i, które pomagają mu zachować zdrowie i energię na co dzień.

Zobacz również: 9 sposobów jak zmienić nawyki żywieniowe dziecka w prosty sposób.