Oficjalnie rozpoczęły się wakacje, a więc i sezon plażowania i zabaw na świeżym powietrzu można wykorzystywać na maxa. Zwłaszcza w kontekście witaminy D, którą warto zgromadzić jeszcze przed rozpoczęciem nieuniknionego okresu jesienno-zimowych zachorowań. Warto pamiętać o stosowaniu naturalnych filtrów (jak zrobić taki naturalny krem do opalania znajdziesz tutaj). Może jednak zdarzyć się, że coś pójdzie nie tak i chcąc nie chcąc na Waszej skórze pojawią się oparzenia słoneczne.

Należy pamiętać, aby przed nimi się chronić. Kremami z naturalnymi filtrami, lekkim ubraniem, przebywaniem w cieniu. Oparzenia słoneczne potrafią jednak zaskoczyć i pojawić się pomimo ochrony skóry.

6 naturalnych sposobów na oparzenia słoneczne:

1. Kąpiel z dodatkiem octu jabłkowego

Napełnij wannę letnią wodą. Wlej do niej dwie szklanki octu jabłkowego. W tak przygotowanej kąpieli poleż 10-20 minut.

2. Kąpiel z sodą oczyszczoną

Przygotuj kąpiel w wannie, do której dodaj szklankę sody oczyszczonej. Woda powinna być letnia. W tak przygotowanej kąpieli poleż 10-20 minut.

3. Kąpiel z miodem i śmietaną

Przygotuj kąpiel, do której dodaj szklankę (najlepiej niepasteryzowanej) tłustej śmietanki (lub tłustego jogurtu) oraz pół szklanki surowego miodu.

Istnieje niewielki odsetek osób, którzy mogą odczuwać pieczenie pod wpływem oddziaływania kwasu mlekowego zawartego w jogurcie. Zazwyczaj jednak kwas mlekowy działa uśmierzająco na uszkodzenia skóry spowodowane słońcem i przyspiesza gojenie.

Miód przyniesie ulgę i ukoi podrażnioną skórę. Jego lecznicze właściwości są znane od dawien dawna.

 

 

4. Żel lub sok z aloesu

Żel lub sok z aloesu nanieś bezpośrednio na poparzoną skórę. Ten zabieg zmniejszy ból, nawilży uszkodzoną skórę i przyniesie ukojenie.

5. Masło shea

Czyste masło shea szybko łagodzi stan zapalny oparzonej skóry. Przyspiesza jej regenerację i wspaniale nawilża. Masłem shea warto smarować skórę każdorazowo po opalaniu.

6. Hydrolat lawendowy lub rumiankowy

Spryskaj bezpośrednio skórę jednym, wybranym hydrolatem aby zmniejszyć stan zapalny oparzonej skóry.

Jeśli oparzenia słoneczne są rozległe i budzą Twój niepokój, skonsultuj się z lekarzem. Niewielkie oparzenia słoneczne możesz natomiast potraktować domowymi i naturalnymi sposobami, które ukoją skórę.

 

Zdjęcia: 1, 2