Nasz organizm posiada 9 naturalnych barier ochronnych, które na pierwszym miejscu są obroną przed patogenami. Przynajmniej z założenia, bo jeśli dana bariera nie funkcjonuje prawidłowo, to nie będzie barierą ochronną. O co wcale nie trudno, o czym przekonasz się poniżej.

To sytuacja podobna do dyskusji na temat zasadności przyjmowania witamin. Jedni mówią bowiem, że warto, inni, że wręcz przeciwnie, całkowite zapotrzebowanie na witaminy i minerały powinno być zaspokojone z żywności. Z tym, że nawet jeśli przyjmiemy, że ktoś ma własny ogródek, który całkowicie zaspokaja zapotrzebowanie jego diety, to pozostaje kwestia wchłaniania w jelitach.

Bo liderzy dietetyki wskazują na to, że nie jesteś tym co jesz, a tym, co Twój organizm zrobi z żywnością, którą mu dostarczasz. A więc ile z tej żywności wchłonie się i przyswoi. A to jest już kwestia zdrowia i prawidłowego funkcjonowania całego układu pokarmowego. Żołądka, wątroby, woreczka żółciowego i jelit.

Podobnie sprawa ma się z naturalnymi barierami ochronnymi organizmu. Mogą nie spełniać swojej funkcji, jeśli na przykład nie mają odpowiedniego pH.

9 naturalnych barier ochronnych organizmu

1. Kwaśne pH w kobiecych drogach rodnych i białka antybakteryjne w nasieniu

test oddechowy helicobacter kraków

Jest to jedna z barier ochronnych, która niejednokrotnie mogła sprawiać Ci problemy. I jednocześnie jest jednym z najlepszych przykładów, że jeśli bariera jest zaburzona, to nie stanowi wystarczającej ochrony.

Kwaśne środowisko dróg rodnych ogranicza rozwój bakterii, z którymi się stykasz. Jeśli flora bakteryjna i pH w środowisku pochwy są zaburzone, to dużo szybciej będziesz łapać potencjalne infekcje.

2. Łzy i enzymy łzowe

Nieustannie oczyszczają gałkę oczną. Gdy do oka wpadnie coś niepożądanego, pojawia się mechanizm ochronny w postaci łzawienia, aby jak najszybciej usunąć potencjalnego wroga.

3. Substancje wydzielnicze ucha

Ograniczają rozwój bakterii i przedostanie się patogenów do wnętrza struktur.

4. Orzęsiony nabłonek dróg oddechowych

Usuwa on zanieczyszczenia i i drobnoustroje chorobotwórcze. A więc kaszel to mechanizm obronny, który za wszelką cenę stara się usunąć z organizmu zagrożenie. Jeśli więc Twoje dziecko zaczyna kaszleć, to warto spojrzeć na ten kaszel z tej perspektywy, zamiast od razu lecieć po syrop, który ma zahamować kaszel, a więc i naturalny odruch, będący jedną z barier ochronnych organizmu.

5. Skóra

To niezły przeciwnik dla patogenów. Największy organ, którego potęga jest nie doceniana. To organ taki sam jak serce czy wątroba. Patrzyłaś kiedyś na skórę w tym kontekście?

Przyznam się szczerze, że dla mnie samej był to rodzaj zaskoczenia, kiedy uświadomiłam sobie, że skóra to wyspecjalizowany zespół tkanek, których ważność jest naprawdę istotna, bowiem zapewniają one całość niezbędnych funkcji biologicznych. Całego organizmu.

Skóra utrzymuje wodę wewnątrz organizmu, reguluje temperaturę ciała, chroni narządy wewnętrzne przed uszkodzeniem, przekształca światło słoneczne w witaminę D i pomaga w w eliminowaniu toksyn z organizmu.

Skóra to potężna tarcza. Potężna bo jest częścią całości. Nie tylko chroni wnętrze przed środowiskiem zewnętrznym, ale jest częścią całości, jaką stanowi cały Twój organizm. Jej zdrowie wpływa na ogólną homeostazę całego organizmu, podobnie jak zdrowie mózgu, wątroby czy serca. Jest potężna także w sensie dosłownym. Nosisz na sobie 4 kilogramy skóry, czyli jakieś 2 metry kwadratowe.

6. Łój

To kolejna z 9 barier ochronnych. Zapobiega wnikaniu patogenów i ogranicza rozwój bakterii i grzybów.

Kosmetyki, zwłaszcza te inwazyjne, potrafią zaburzać pH skóry i nadmiernie usuwać tę tłustą substancję, którą fachowo nazywa się sebum.

Sebum zapobiega przesuszaniu się włosów, odparowywaniu wody ze skóry, pomaga zachować miękkość skóry i zabija wspomniane bakterie.

Najlepiej widać to w przypadku skóry twarzy, którą najczęściej bombardujemy największą ilością kosmetyków, często działających silnie inwazyjnie. Zaburzone pH zmusza niejako skórę do produkowania jeszcze większej ilości ochronnego sebum. Skóra więc przetłuszcza się jeszcze mocniej, wypryski pojawiają się ze zdwojoną siłą i powstaje zamknięte koło.

Jak widzisz nie jest to szkodliwa substancja, która złą sławę zawdzięcza wpływom koncernów kosmetycznych i która powoduje jedynie powstawanie niedoskonałości.

Sebum tworzy kwaśną powłokę, więc skóra i łój to właściwie jeden, wspólny punkt. Skóra o zbyt zasadowym odczynie będzie sucha i swędząca. Zbyt kwaśny odczyn natomiast będzie sprzyjał niedoskonałościom i toczącym się w nich stanom zapalnym.

7. Niskie pH potu

Ogranicza rozwój mikroorganizmów chorobotwórczych. To niskie pH ma za zadanie stworzyć niekorzystne warunki dla patogenów. Niejako zniechęcać je do zadomowienia się.

Przyczyną brzydkiego zapachu potu są bakterie bytujące na skórze pach. Te bakterie żywią się toksynami, będąc jednocześnie naturalną linią obrony. Zwiększone ilości toksyn mogą zaburzyć działanie całego systemu.

8. Zasklepianie ran

Ten niepozorny system obrony organizmu, chroni go przed wnikaniem bakterii. Otwarta rana to również otwarta droga dla mikroorganizmów, więc waga tej bariery ochronnej, jest raczej oczywista.

9. Kwas solny w żołądku

To istna petarda. Odpowiednio niskie pH żołądka unicestwia większość bakterii, patogenów i jaj pasożytów, które potencjalnie mogą trafić do organizmu drogą pokarmową. Z jedzeniem lub z powodu brudnych rąk.

Odpowiednie pH żołądka działa jak płyn antyseptyczny. Musi działać bez zarzutu. Ma być tak efektywny, że ma „wypalać” i unieszkodliwiać co trzeba. Dlatego tak ważną rolę ogrywa „dokwaszanie żołądka” o którym mogłaś słyszeć już nie raz.

W przypadku dzieci kwas solny również ma znaczenie, bo przecież wiesz sama jak często dzieci stąpają po cienkiej linii, na równi z szemranym towarzystwem, po placach zabaw, piaskownicach, kulkowych krainach, a umycie rąk nie zawsze jest dla nich priorytetem.

Sprawnie działający kwas solny w żołądku, jest więc w przypadku zdrowia dzieci, kluczowy. Kwas solny ma unieszkodliwić zagrożenie, natomiast jelita mają nie dopuścić do wpuszczenia go do krwioobiegu i sprawnie go wydalić. To kolejny, niezaprzeczalny powód, dlaczego warto dbać o zdrową dietę dziecka i nie przesadzać ze słodyczami. Dlaczego cukier jest szkodliwy dla dzieci?

Życzę więc sprawnie działających barier ochronnych i czekam na Twoją wiadomość, co chciałabyś żeby pojawiło się na tym blogu 🙂