Obłędny, budyń kokosowy w stylu rafaello. Z prawdziwą wanilią, aromatyczny, sycący i przede wszystkim zdrowy. Budyń kokosowy sprawdzi się świetnie jako zdrowy deser, przekąska, ale również na pyszne śniadanie i kolację. Zjedzony raz grozi uzależnieniem. Chyba, że nie jesteś fanką kokosu. Budyń kokosowy to również zachwyt dzieci i wielkie oczy na wiadomość, że w budyniu są zmieszane czekoladki. Żart żartem, ale to całkiem dobra rekomendacja jeśli brały pod uwagę, że to prawda. A moje dzieci ciężko nabrać.

Do wykonania budyniu polecam ekologiczne wiórki kokosowe. Nam te sklepowe, smakują mydlinami, czyli nie smakują. Te ekologiczne są delikatne i lekko słodkie same w sobie.

Składniki na budyń kokosowy w stylu rafaello:

(najlepiej ekologiczne i na jedną porcję)

200g mleka roślinnego
1 żółtko
30g wiórków kokosowych
1 łyżka mąki ziemniaczanej
1 łyżka mąki ryżowej
1/3 łyżeczki sproszkowanej wanilii
15 g ksylitolu lub innego tolerowanego słodzidła

*dodatkowo:
1 łyżeczka oleju kokosowego

W garnku połącz wszystkie składniki i zagotuj, ciągle mieszając, aż do zagotowania i zgęstnienia. Kiedy budyń kokosowy jest gotowy, możesz do niego dodać łyżeczkę oleju kokosowego dla uzyskania aksamitnej konsystencji. Jeśli do jego wykonania użyłaś mleka kokosowego, to olej będzie już zbędny. Jeśli wolisz żeby budyń kokosowy był gęsty – użyj kopiatych łyżek mąk. Do rzadszej konsystencji zastosuj mniejszą ilość mąki. Słodkość dopasuj do preferencji dziecka, pamiętając, że im mniej cukru tym lepiej.

Dlaczego taki budyń jest zdrowy?

Dzieci potrzebują tłuszczu w swojej diecie aby mogły prawidłowo się rozwijać.

Cholesterol w diecie zapewnia prawidłowe działanie hormonów płciowych, jest podstawą hormonów kory nadnerczy. Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E i K) mogą wchłonąć się w jelicie pod warunkiem, że w diecie znajduje się tłuszcz. Kokosowy budyń będzie idealnym posiłkiem, z którym możesz podać witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. Cholesterol będzie miał więc wpływ na funkcjonowanie systemu odpornościowego. Ponadto znajduje się on w błonach komórkowych, tkance mózgowej i nerwowej- będzie więc odgrywał rolę w prawidłowym funkcjonowaniu synaps.

Więcej na ten temat znajdziesz tutaj: czy dzieci powinny jeść tłusto? Czyli jakich tłuszczy potrzebuje Twoje dziecko do prawidłowego rozwoju

Smacznego! Będzie pysznie:)