Kiedy jeszcze nie byłam żywieniowym terrorystą, to widok dzieci biegających bez butów kojarzył mi się raczej z grzybicą, zranioną stopą i ugryzieniem pszczoły. Ale, że człowiek uczy się całe życie, to chcąc nie chcąc, życie pokierowało mnie do tego miejsca, w którym jestem teraz. Wraz z pogłębianiem wiedzy dowiedziałam się, że istnieje coś takiego jak uziemianie i że jest to bardzo zdrowe.

Skoro okazało się, że uziemianie jest zdrowe, to przestałam wciskać dzieciom buty na nogi i jak to przystało na wiejskie dzieci, biegają bosą stopą wolno i swawolnie.

Niektórzy uważają uziemianie za metodę kontrowersyjną bo badań naukowych na ten temat nie było za wiele. Ale pojawiają się coraz częściej i potwierdzają zdrowotne korzyści, które może przynosić uziemianie.

Zalety uziemiania niektórzy opierają na naszych pierwotnych predyspozycjach do chodzenia boso i fakcie, że pomiędzy ziemią a organizmem człowieka zachodzi wymiana elektronów. Dawno dawno temu uziemianie było dość powszechne. Ludzie chodzili przecież boso i spali na ziemi.

Boso chodzimy głównie na wakacjach. Jest to dla większości ludzi bardzo przyjemne. Dodając do tego kontakt z naturą, można uznać tę metodę za wartą wypróbowania.

Jakie zalety może przynieść uziemianie?

  • redukuje stres obniżając kortyzol
  • zmniejsza ciśnienie krwi
  • obniża napięcie mięśniowe 
  • redukuje ból głowy
  • redukuje chroniczny ból
  • dodaje witalności
  • wpływa pozytywnie na homeostazę organizmu

uziemianie jest zdrowe

Biorąc pod uwagę, że kontaktowi z naturą przypisuje się podobne właściwości, to regularne uziemianie, wydaje się całkiem dobrą, naturalną i tanią metodą wspomagania organizmu.

A ponieważ lato biegnie ku końcowi, to warto wykorzystać te pozostałe ciepłe dni, aby nasze dzieci mogły pobiegać boso.

Nawet jeśli uziemianie zadziała tylko na redukcję stresu to i tak jest to fakt nie do przecenienia. W dzisiejszym świecie, nasze dzieci są tak mocno bombardowane bodźcami, że wsparcie ich na tym polu, może przynieść tylko korzyści. Bo stresem dla organizmu nie tylko jest to co czujesz i widzisz: 20 źródeł stresu dla organizmu Twojego dziecka, z których na pewno nie zdajesz sobie sprawy.

Aby zaobserwować korzyści, które przynosi uziemianie, zaleca się chodzić boso przynajmniej pół godziny dziennie, choć wiadomo…lepszy rydz niż nic.

A Ty? Pozwalasz dzieciom biegać bosą stopą po trawie?

Zdjęcia: 1, 2