Nebulizacja to jedna z najbardziej efektywnych form leczenia dróg oddechowych, bardzo popularna już od dłuższego czasu. Nebulizator, z zestawem do inhalacji, jest już niemal w każdym domu, w którym są mali, często chorujący pacjenci. A jak pacjent często choruje to i nebulizator jest często używany.

Przyznam się, że mnie, swego czasu, otrzeźwiła koleżanka, u której inhalator chodził niemal non stop. Pomyślałam wtedy..może dlatego mam wrażenie, że inhalując młodsze dziecko, jakby mu się pogarszało. Poleciałam do apteki i wymieniłam wszystkim zestawy do inhalacji. Filtr, rzucony w kąt, również.
Może dzisiaj to ja przypomnę komuś, że czas na konserwację. Bo oczywiste rzeczy czasem lubią się zagubić w duuużo istotniejszych sprawach, jak…samo chorowanie!

Czy wiesz, że są konkretne wytyczne określające używanie zestawu do inhalacji? Pewnie je poznałaś, czytając ulotkę za pierwszym razem. Ale czy pamiętasz o nich dzisiaj?

10 faktów, o których powinnaś pamiętać używając akcesoriów do inhalacji:

1. Każda osoba powinna mieć swój własny, indywidualny zestaw do inhalacji

2. Zestaw do inhalacji powinien być wymieniany co 6 do 12 miesięcy

Jeśli jest jednak używany często i intensywnie, ten okres powinien być krótszy. Potrzeba wymiany akcesoriów do inhalacji jest powodowana naturalnym zużyciem materiałów w procesie inhalacji. Sprawność działania nebulizatora i akcesoriów do inhalacji opiera się na jakości wytwarzanego aerozolu, która stanowi sens całej inhalacji. Zwiększenie średnicy cząsteczek obniża efektywność dostarczania aerozolu i uniemożliwia wchłonięcie leków przez organizm.

3. Wymiana akcesoriów do inhalacji jest zalecana w przypadku widocznych uszkodzeń oraz po dłuższym okresie ich nie używania

Naturalne zużycie następuje wskutek:

  • oddziaływania leków
  • detergentów
  • mycia
  • suszenia
  • ścierania
  • wysokiej temperatury.

Zmatowione powierzchnie stają się bardziej podatne na powstawanie trwałych zabrudzeń, zmniejszając możliwości ich doczyszczenia. Natomiast zasychające pozostałości leków mogą zatykać dysze nebulizatora.

4. Pamiętaj o regularnej wymianie filtra powietrza w obudowie inhalatora. Zanieczyszczony filtr to ryzyko dla zdrowia

Zapominanie o wymianie filtra powietrza jest najczęstszym popełnianym błędem. Jego regularna wymiana decyduje o tym, jak długo posłuży Ci sprzęt, którego używasz. Zabrudzony filtr to pierwszy krok do awarii.

Filtr powietrza oczyszcza powietrze, które zasysane jest do kompresora, dalej przez przewód powietrzny trafia do nebulizatora żeby z częścią aerozolu trafić do płuc pacjenta.

Zanieczyszczony filtr to ryzyko kolejnych infekcji. Tak wdychane powietrze wraz z mgiełką zawiera liczne bakterie i drobnoustroje. Bezwzględnie należy wymienić filtr, który jest szary, brązowy lub wilgotny w dotyku.

Każdy producent określa jak często należy wymieniać filtr w konkretnym urządzeniu. Jednak dla własnego bezpieczeństwa warto sprawdzać jego stan co 11-12 nebulizacji w celu. oceny stopnia, zabrudzenia.

test oddechowy helicobacter kraków

5. Nie ignoruj zabrudzeń wężyka łączącego kompresor z zestawem do inhalacji

Przewodem powietrznym sprężone powietrze dostaje się do pojemnika na lek i stamtąd razem z aerozolem do płuc.

Zagrożenia wynikające z używania brudnego wężyka są podobne do tych, wynikających z używania zanieczyszczonego filtra powietrza. Brudny wężyk do inhalacji to niedostateczna jakość wdychanego powietrza przez pacjenta.

Wężyk należy bezzwłocznie wymienić w przypadku zanieczyszczeń na wewnętrznych ściankach przez leki oraz kiedy jest on odbarwiony lub zażółcony.

6. Zwróć uwagę na parametry średniej wielkości cząsteczki w zastępczych akcesoriach do inhalacji

Kupując nowy zestaw do inhalacji, nie będący zestawem tego samego producenta, upewnij się, że parametry wskaźnika MMAD, czyli średniej wielkości cząsteczki są takie same lub wyższe od parametrów zastępowanego nebulizatora.

Parametry zestawów do inhalacji powinny być określone zgodnie z normą EN 13544-1. Zakup zestawu, który nie pasuje do sprzętu, który posiadasz może powodować brak efektywności leczenia. Jednym słowem, nie będziesz widzieć oczekiwanej poprawy zdrowia.

7. Dbaj o poprawne i regularne mycie i dezynfekcję akcesoriów do inhalacji

Możliwości mycia i sterylizacji określa producent w instrukcji obsługi. W większości przypadków jednak, zaleca się umycie nebulizatora i maski ciepłą, ale nie gorącą wodą. Możesz do tego użyć delikatnego detergentu: ekologicznego płynu do naczyń lub delikatnego mydła. Zawsze pamiętaj o dokładnym wypłukaniu pozostałości detergentu. Umyte akcesoria osusz ręcznikiem papierowym lub czystą, suchą szmatką.

W większości przypadków możliwa jest zimna sterylizacja środkami do sterylizacji na zimno.

Dbając o akcesoria do inhalacji, dbasz również o zdrowie swoich bliskich. A Tobie zdarza się zapomnieć o regularnym sprawdzaniu wszystkich powyższych?;)