Temat jak powinna wyglądać dieta odchudzająca to temat zawsze popularny bo szczególnie my- kobiety zawsze potrafimy znaleźć w sobie coś, co wymaga poprawy. To my, kobiety jesteśmy najbardziej krytyczne wobec siebie samych i innych kobiet, tworząc wobec siebie niezdrową presję bycia idealnymi w każdym obszarze życia.

Ta presja ma znaczenie w temacie diety odchudzającej. Bo ta presja powoduje nadmierne ambicje, przepracowanie, brak odpoczynku, stres i niedosypianie aby sprostać oczekiwaniom innych i swoim. A wszystkie powyższe będą sabotować Twoje wysiłki związane z odchudzaniem.

Opinia społeczna i reklamy starają się nas przekonać, że dieta odchudzająca właściwie nie jest konieczna bo wystarczy mniej żreć albo połknąć jakąś tabletkę.  I może i nawet to zadziała. Na chwilę. Do wakacji, do świąt, do sylwestra. Ale później kilogramy będą wracać za każdym razem gdy będziesz chciała zaspokoić głód. Bo po każdej takiej „diecie odchudzającej” przybędzie średnio kilogram. To efekt jojo. Na przestrzeni lat i kolejnych restrykcji będzie to kilka kilogramów na plusie. Tymczasem patrząc na zdjęcia wstecz co raz częściej zastanawiasz się po co w ogóle zaczynałaś się odchudzać.

Test oddechowy Helicobacter Pylori

Zazwyczaj najszybsze i najtrwalsze efekty odchudzania osiągają te osoby, które nie stosowały nigdy drastycznych cięć kalorii. Im więcej przeszłaś diet w swoim życiu, im mniej jadłaś i im bardziej monotonny był Twój jadłospis tym gorzej reaguje Twój organizm na każdą kolejną dietę.

Dlaczego?

 

Bo dla prawidłowego funkcjonowania organizmu potrzebne są wszystkie makroskładniki. Prawidłowa dieta odchudzająca musi zawierać białka, tłuszcze i węglowodany. Każdy z nich osobno i razem wpływają na dobrobyt Twojego organizmu. Na metabolizm, na dobre samopoczucie, na prawidłowe funkcjonowanie układu hormonalnego, na regenerację, na sen i aktywność. Nawet na działanie Twojego układu nerwowego oraz skłonność do gorszych nastrojów.

Dobra dieta odchudzająca nie może mieć za mało kalorii. Choć takie działanie może wydać Ci się najszybszą drogą do celu, to tak naprawdę to postępowanie najbardziej krótkowzroczne.

Kluczem do zrozumienia jak powinna wyglądać dieta odchudzająca jest zrozumienie, że pożywienie może być lekarstwem. Zarówno dla sylwetki, jak i zdrowia. Bo nasz organizm jest fascynujący i każde niedobory wprowadzają go w stan podwyższonej czujności. Choć tego nie widzisz, to restrykcyjna dieta odchudzająca zwalnia szereg procesów, wprowadza tryb oszczędzania i ukrywa to, co w mniemaniu organizmu jest głodem i jest niezbędne do jego przetrwania. Bo dla Twojego organizmu dieta odchudzająca, która nadmiernie tnie kaloryczność i nie dostarcza niezbędnych składników odżywczych, to stan głodu.

Co więcej.

Możesz jeść mnóstwo kalorii, ale jeśli nie dostarczasz odpowiedniej ilości składników odżywczych, to dla Twojego organizmu to również jest stan głodu. Dlatego, że te składniki odżywcze są niezbędne dla wielu procesów zachodzących w organizmie. Dla przemian, które mają zapewnić zdrowie, dobre samopoczucie i atrakcyjny wygląd.

Każda witamina, minerał, aminokwas, kwas tłuszczowy czy pojedynczy węglowodan to element (puzzel) całej układanki. Dlatego rezygnując co chwilę z jakiegoś pożywienia bo akurat liczysz na to, że taka dieta odchudzająca w końcu zadziała, powoduje, że jakieś elementy układanki przestają prawidłowo funkcjonować. Czegoś zaczyna brakować.

Zdrowotnie coś zaczyna się psuć, czego jeszcze nie widzisz, ale możesz już czuć, bo nie masz energii, nie możesz rano się obudzić, pomimo snu nie czujesz się wypoczęta, źle reagujesz na sytuacje stresowe, włosy wypadają, paznokcie się sypią, a oponka rośnie.

Te wszystkie objawy, z pozoru niezwiązane ani z dietą, ani z żadną konkretną chorobą, to objaw załamania metabolicznego.

dieta odchudzająca powinna być połączona z aktywnością fizyczną

Czym jest załamanie metaboliczne?

To stan, w którym w wyniku nadmiernych cięć kalorycznych, zbyt monotonnej diety, niedoborów składników odżywczych, organizm wchodzi w swoistą nierównowagę hormonalną.

Z powodu stosowanych przez nas diet, które tną tłuszcz do granic możliwości, węglowodany niemal do zera, wykluczają mięso bez prawidłowego zbilansowania aminokwasów z innych źródeł, dochodzi do dysfunkcji w obrębie funkcjonowania hormonów tarczycy i nadnerczy. Taki stan jest źródłem stresu dla organizmu, zwłaszcza, gdy nadmierna restrykcja kaloryczna utrzymuje się i organizm nie ma odpoczynku aby uzupełnić braki.

Tak prowadzona dieta odchudzająca ograbia organizm ze składników niezbędnych do powstawania krwi (anemia), hormonów tarczycy (niedoczynność) i nadnerczy (zaburzenia dobowego rytmu wydzielania kortyzolu i wyczerpanie nadnerczy), a w konsekwencji mogą cierpieć także hormony płciowe. Ta sytuacja będzie wpływać również na procesy związane z traceniem tkanki tłuszczowej. Czyli pomimo diety, możesz nie widzieć efektów odchudzania. Efektem tej nierównowagi hormonalnej jest także zmęczenie i niechęć do podejmowania aktywności fizycznej.

Dlatego każda dobra dieta odchudzająca nie powinna ciąć kalorii w nieskończoność. Nie powinna być monotonna. Dobra dieta odchudzająca nie powinna wykluczać całych grup żywnościowych, chyba że jest to dieta odchudzająca prowadzona przez specjalistę lub takie działanie jest uzasadnione potwierdzonymi alergiami i nietolerancjami. Co nie znaczy, że nie należy wyeliminować tych grup produktów, które najczęściej działają pro-zapalnie, sabotując nasze wysiłki związane z odchudzaniem.

 

Jak w takim razie powinna wyglądać dieta odchudzająca?

  • Dobra dieta odchudzająca to przede wszystkim dieta oparta na produktach wysokoodżywczych. Na dobrych źródłach węglowodanów, tłuszczów i białek. Które dostarczą maksymalnie największą ilość składników odżywczych niezbędnych do całej układanki.
  • Dieta odchudzająca to dieta wyczyszczona z fastfoodów, pakowanej żywności, oczyszczonej mąki, ogólnodostępnego nabiału. To dobra jakość produktów. Mięso, warzywa i owoce z dobrego źródła.
  • Dobra dieta odchudzająca to także ta wspierająca zdrowie jelit. A więc ponownie temat jak odbudować mikroflorę jelit będzie miał znaczenie nie tylko w kontekście zdrowia Twojego dziecka, ale także Twojej figury. Dlatego dieta odchudzająca powinna wykluczać te produkty, które zaburzają mikroflorę jelit i zawierać te, które wspierają jej sprawne funkcjonowanie.
  • Dobra dieta odchudzająca to niewielki deficyt kaloryczny, który nie osłabi Cię tak mocno, że nie będziesz mieć siły na aktywność fizyczną. Dlatego w rzeczywistości często lepiej jest jeść więcej i więcej się ruszać. Im mniej kalorii tym większe ryzyko załamania metabolicznego i nierównowagi hormonalnej, która będzie sabotować Twoje wysiłki w kierunku smukłej sylwetki

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe czynniki, pamiętaj, że dieta odchudzająca to nie tylko MŻ. Dlatego jeśli usłyszysz kolejny raz „złote rady”, podziel je przynajmniej przez dziesięć. Bo nie chodzi o to, żeby dieta odchudzająca nas głodziła. Chodzi o to, żeby dieta odchudzająca nie robiła w organizmie szkód, z których ciężko samodzielnie wyjść. Chodzi o to, żeby jeść, ale zdrowo.

Dieta odchudzająca nie powinna pozbawiać Cię sił. Dieta odchudzająca ma wspierać Twoje zdrowie, a nie działać jedynie tymczasowo, psując to, czego nie widać gołym okiem, a co odezwie się za jakiś czas w postaci niedoczynności tarczycy, osłabionej pracy nadnerczy i nierównowagi hormonów płciowych. A z takiego punktu, metabolizm jest już tak spowolniony, że właściwie niewiele przekłamania będzie w stwierdzeniu, że tyje się z powietrza. Bo każdą kalorię, organizm będzie w panice odkładał w postaci tkanki tłuszczowej.

Zdjęcia: 1, 2, 3