Kwas foliowy, czyli inaczej witamina B9, to składnik niezbędny dla funkcjonowania naszego organizmu. Kwas foliowy odpowiada za szereg niezbędnych procesów. Jest również absolutnie niezbędny dla prawidłowego rozwoju płodu. Dlaczego nie powinnaś więc zażywać kwasu foliowego w ciąży?

Kiedy lekarz zaleca Ci suplementację kwasem foliowym przed planowanym zajściem w ciążę lub gdy już w niej jesteś, to pierwsze kroki kierujesz do apteki i tam kupujesz potrzebną Ci witaminę. Problem jednak polega na tym, że zazwyczaj kwas foliowy dostępny w aptekach, to jego syntetyczna, chemiczna forma. Taki kwas foliowy jest sporym wyzwaniem dla organizmu, który musi się nieźle nagimnastykować aby przetworzyć taką nieaktywną formę do aktywnej formy folianów, którą będzie mógł wykorzystać.

Może więc okazać się, że będziesz miała niedobory folianów pomimo suplementacji kwasem foliowym. Dlatego suplement, który powinnaś zażywać będąc w ciąży lub ją planując, to nie kwas foliowy, a foliany.

Dlatego jeśli skierujesz już  swoje kroki do apteki, to pamiętaj aby nie był to zwykły kwas foliowy, a jego aktywna forma 5MTHF czyli metylotetrahydrofolian, w skrócie metylofolian.

nie kwas foliowy a foliany są niezbędne w ciąży

Dlaczego forma suplementacji jest tak ważna szczególnie w okresie ciąży?

W ciąży suplementacja folianami jest obowiązkowa, zwłaszcza w pierwszym trymestrze, a najlepszą opcją byłoby zacząć już na etapie planowania ciąży. Niektóre źródła zalecają suplementację folianami przez wszystkie kobiety w wieku rozrodczym.

Zostało naukowo udowodnione, że podawanie folianów kobietom w okresie przedkoncepcyjnym i pierwszych 12. tygodniach ciąży obniża o 70% liczbę występujących wad cewy nerwowej. Ten związek przyczynowo-skutkowy odkrył francuski genetyk Jérôme Lejeune.

Dlatego to właśnie aktywną formę folianów należy nazywać witaminą B9. I to one są absolutnie niezbędne dla Twojego zdrowia i rozwijającego się w Tobie dziecka. W pożywieniu mamy do czynienia z folianami. Kwas foliowy to związek syntetyczny. Nie znajdziesz go w żadnej żywności.

Niedobory folianów częściej dotyczą mężczyzn, ze względu na fakt, że panowie rzadziej sięgają po warzywa, niż kobiety. Ale jeśli planujesz lub jesteś w ciąży, to warto zwrócić uwagę, czy jesz odpowiednią ilość zielonych warzyw liściastych.

Kwas foliowy i foliany związane są z jeszcze jednym aspektem. Z zaburzeniem genu MTHFR. Osoby z zaburzonym genem MTHFR w ogóle nie są zdolne przyswoić nieaktywnej formy kwasu foliowego. Brak tej zdolności wiąże się z wieloma jednostkami chorobowymi. Ale dla Ciebie jako przyszłej mamy, ma to znaczenie w kontekście ciąży, wad rozwojowych dziecka czy poronienia.

Zaburzenie genu MTHFR wiąże się także z tematem homocysteiny, o której pisałam tutaj: Homocysteina. Czy Twój lekarz powiedział Ci, że powinnaś ją zbadać przed zajściem w ciążę?

Zaburzenie genu MTHFR dotyka coraz większej ilości osób i diagnozowane jest często dopiero u kobiet, których dotknęła strata nienarodzonego dziecka.

Dlatego tak ważne jest, aby zapobiegać. Lepiej dmuchać na zimne. Dlatego tak ważne jest żebyś suplementowała foliany, a nie kwas foliowy. Ta wiedza i właściwa forma witaminy B9 ma wielką moc.

kwas foliowy znajdziesz w zielonych warzywach

Gdzie znajdziesz foliany w żywności?

  • szpinak
  • jarmuż
  • kapusta
  • brokuły
  • szparagi
  • kalafior
  • brukselka
  • pomidory
  • groch
  • fasola
  • soczewica
  • buraki
  • wątroba
  • jaja
  • awokado
  • liście porzeczki

Kwas foliowy, a dokładniej foliany, są niezbędne również do tworzenia naszej krwi. Aby szpik kostny mógł prawidłowo wytwarzać krew, niezbędna jest witamina B9. Konsekwencje niedoborów mogą być poważne i będą obejmowały nie tylko krew, ale cały nasz organizm, łącznie z układem nerwowym.

I jak zawsze, w kontekście każdej suplementacji i wchłaniania składników odżywczych, warto podkreślić, że to ile wchłoniesz z żywności wiąże się z prawidłowo funkcjonującym układem pokarmowym. Warto więc żywić się tak, aby odżywiać mikroflorę bakteryjną jelit, mieć odpowiednio kwaśne pH żołądka i zdrową wątrobę.

Udostępnij artykuł, jeśli wiesz, że ta wiedza może komuś pomóc. Zróbcie sobie dzisiaj pysznego, zielonego szejka 😉 Ściskam mocno!

 

Zdjęcia: 1, 2, 3