Homocysteina. Marker widmo. Marker, o którym nie słyszeli nawet niektórzy zawałowcy, co jest przerażające bo to homocysteina w znacznym stopniu wskazuje jak mocno posunięte są procesy miażdżycowe. Homocysteina powyżej 15 μmol/l zwiększa ryzyko wystąpienia zawału trzykrotnie.

Ci co spotkali się z pojęciem homocysteiny, mogą nie wiedzieć natomiast, że jest to bardzo istotny marker również dla kobiet, które planują dziecko lub tych, które mają za sobą poronienie. Co więcej. Każda świadoma kobieta powinna monitorować poziom homocysteiny, zwłaszczy gdy planuje ciążę lub ją straciła.

Czym jest homocysteina w naszym organizmie?

Homocysteina jest metabolitem, czyli produktem przemian chemicznych, które zachodzą wokół aminokwasów pochodzących z białek (metioniny i cysteiny). Sama w sobie jest niezbędna do wielu procesów zachodzących w organizmie i nie jest szkodliwa, dopóki nie pojawia się w nadmiarze.

Homocysteina a jej nadmiar. Dlaczego szkodzi?

Homocysteina (o ile w ogóle) jest kojarzona najczęściej z markerem oznaczanym w laboratoriach w diagnostyce chorób serca. Nadmiar homocysteiny wiąże się ze zwiększonym ryzykiem odkładania blaszki miażdżycowej, uszkadzania śródbłonka naczyń krwionośnych i w konsekwencji zwiększonego ryzyka wystąpienia udarów i zawałów.

Ale..

Podwyższona homocysteina wiąże się również ze zwiększoną tendencją do tworzenia się zakrzepów ze względu na zwiększoną tendencję do kumulowania się płytek krwi w jednym miejscu.

I jest to główna informacja dla Ciebie, którą powinnaś zapamiętać jeśli planujesz zajście w ciążę lub jeśli już dotknęła Cię strata ciąży.

Test oddechowy helicobacter pylori

Podwyższona homocysteina może ograniczać ukrwienie łożyska, powodując dysfunkcje jego działania. Na wczesnym etapie ciąży, konsekwencją będzie poronienie. Na późniejszych etapach ciąży, ograniczone ukrwienie łożyska może spowodować zahamowanie rozwoju płodu, jego obumarcie lub przedwczesne oddzielenie łożyska.

» Ponadto podwyższona homocysteina może niweczyć Twoje plany zajścia w ciążę, zaburzając możliwości połączenia się plemnika i komórki jajowej, zmniejszając szanse zapłodnienia. Nadmiar homocysteiny może również uniemożliwiać implantację zarodka.

» Podwyższona homocysteina może również zwiększać ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej. Bo kiedy brakuje Ci kwasu foliowego to homocysteina gromadzi się w komórkach zarodka, powodując liczne uszkodzenia i wady rozwojowe rozwijającego się w Tobie dziecka.

Podwyższona homocysteina to wskazówka do dalszej diagnostyki w kierunku mutacji genetycznych genu MTHFR oraz CBS. Są to mutacje genów, które odpowiadają za podwyższone stężenia homocysteiny w krwi. Mutacje genu MTHFR mogą być przyczyną rozszczepu kręgosłupa, wystąpienia białaczki oraz poronień.

 

Pozostałe skutki dla organizmu, które powoduje podwyższona homocysteina:

  • przyczynia się do uszkodzenia śródbłonka naczyń krwionośnych, czyli zwiększa ryzyko, wspomnianych we wstępie- miażdżycy, zawału i udaru
  • powoduje zaburzenia detoksu organizmu hamując aktywność enzymów glutationu (który jest naszym najsilniejszym antyoksydantem)
  • wzmaga powstawanie stanów zapalnych
  • zwiększa ryzyko powstawania chorób neurodegeneracyjnych oraz nowotworów
  • przyczynia się do wspomnianych wcześniej powikłań w przebiegu ciąży

Jaki wynik homocysteiny można uznać za dobry?

Wynik homocysteiny zawsze powinna być jednocyfrowy. Najlepiej byłoby gdyby wynik mieścił się pomiędzy 6 a 8 μmol/l. Każdy wynik powyżej 10 sugeruje, że w organizmie rozpoczęły się, szkodliwe dla zdrowia, procesy.

Oznaczenie stężenia homocysteiny w laboratorium prywatnym kosztuje kilkadziesiąt złotych. Jest warte tych pieniędzy, bo daje Ci dużo informacji co dzieje się w Twoim organizmie. Może zaoszczędzić Ci również wiele nerwów, jeśli wykonasz je przed zajściem w ciążę. Może również uchronić Twoich bliskich przed zawałami i udarami, bo odpowiednio wcześnie uchwycona podwyższona homocysteina pozwala podjąć kroki, które sprowadzą jej poziom ponownie do akceptowalnych poziomów.

Jeśli planujesz ciążę, to oprócz homocysteiny, warto wykonać kilka innych badań, które pokażą nad czym warto popracować:

Jakie badanie krwi powinnaś wykonać przed planowaną ciążą?

To ważny temat. Proszę, podziel się tym artykułem z każdym, kto powinien wiedzieć, że istnieje taki marker, jak homocysteina.

Ściskam mocno:)

Zdjęcia: 1, 2, 3, 4