Spotkałaś się na pewno z informacjami, które mówią, że sól to zło, należy jej unikać jak ognia i najlepiej całkowicie zastąpić ją przyprawami. Możemy więc obserwować podobną sytuację do tej, w której przez wiele lat, panicznie baliśmy się tłuszczu, a teraz mamy bać się soli.

Ale czy naprawdę sól jest aż tak zła? Może zamiast propagować strach przed solą, producenci żywności zaczęliby propagować strach przed żywnością przetworzoną? Bo to ona zawiera sól w takiej ilości, która jest niebezpieczna. Tylko, jak zarobić na reklamie, która zniechęca do kupowania czegoś co zdominowało sposób żywienia na całym świecie?

Czy powinnaś obawiać się dodawać sól do posiłków swojego dziecka?

Odpowiedź na to pytanie właściwie znasz tylko Ty. Jeśli Wasza dieta opiera się na żywności przetworzonej, wędlinach, parówkach, chrupkach, czipsach, fast foodach, produktach typu instant, to tak. Najprawdopodobniej w takim modelu żywienia, sól stanowi znaczny udział Waszej diety. I jest to wskazanie do jej ograniczenia.

Z tym, że nie chodzi o ograniczenie soli samej w sobie, ale żywności przetworzonej, która jest w nią bogata. Żywność przetworzona obfituje w najtańszą sól spożywczą, której dominującym składnikiem jest chlorek sodu i nic dobrego, ponadto.

Dlatego jeśli obawiasz się o sól w diecie swojego malucha, przejrzyj najpierw zawartość własnej lodówki i kuchni. Jeśli Wasza dieta opiera się na zdrowych produktach, przygotowanych w domu, to nie powinnaś mieć obaw przed dodawaniem soli do obiadków swojego dziecka. Jeśli natomiast jest w niej duża ilość wędlin i innych przetworzonych produktów, to powinnaś ograniczyć sól, ograniczając przetworzone produkty żywnościowe. Nie na odwrót. Produkty przetworzone potrafią dostarczać nam ponad 75% dziennej podaży soli. A może i nawet więcej.

test oddechowy helicobacter kraków

Jakie produkty żywnościowe obfitują w sód (sól)?

(Wartości dotyczą ilości na 100g produktu)

sery podpuszczkowe i sery topione (600-1800 mg)
wędliny (700-1300mg)
ryby wędzone (1200-1600mg)
płatki kukurydziane (1167mg)
oliwki zielone marynowane (2400mg)
czipsy (700-850mg)
śledź solony (5930mg)
pieczywo, bagietki francuskie (300-708mg)
cukierki, wyroby czekoladowe (30-350mg)
przyprawy typu jarzynka (23982mg)
sól kuchenna (38850 mg)

 

Dla porównania:

 

wieprzowina, wołowina, drób (60-90mg)
mąka, kasze, ryż biały (2-6 mg)
płatki owsiane (5mg)
burak, marchew, pietruszka korzeń, seler (50-80mg)

Widzisz więc, że to nie sól sama w sobie jest problemem, a to, że jest ona dosypywana do żywności w ilości hurtowej. Nie dziw się. Przecież na końcu tego łańcucha jest człowiek, a natura skonstruowała nas tak, że preferujemy smak słodki i słony. Dawno temu ta umiejętność chroniła człowieka przed zjedzeniem trującej żywności. Mechanizm przetrwał, z tym, że obecnie jest wykorzystywany przez producentów żywności. Doskonale wiedzą, że najbardziej będzie Ci smakował produkt dobrze słodki i dobrze słony. A jak będzie Ci smakował to kupisz go ponownie. Ta sama zasada dotyczy dzieci. Zwłaszcza, że złapany klient w dzieciństwie to klient najbardziej lojalny w sowim dorosłym życiu.

Ale Ty jesteś tutaj ze mną, więc odżywiasz się zdrowo i rozsądnie. I w związku z tym sól nie musi Cię przerażać. Jeśli Wasza dieta w większości obfituje w naturalne produkty, z których przyrządzasz posiłki, to nie musisz wyjaławiać z soli posiłków swojego dziecka. Jeśli natomiast serwujesz swojemu dziecku wędliny, parówki i rosół na kostce rosołowej, a jesteś pierwsza do oskarżenia soli za zło tego świata, jednocześnie nie dosalając dziecku obiadu, to trochę nie tędy droga.

Dlaczego sól jest niezbędna w diecie?

  • wspomaga wbudowanie cząsteczek wody do organizmu ludzkiego regulując przejście płynów pomiędzy komórkami
  • umożliwia przyswajanie substancji odżywczych z jelita
  • umożliwia dokonywanie skurczów mięśni
  • zapewnia prawidłową gospodarkę sodowo-potasową

Czym objawia się zbyt mała ilość sodu w organizmie?

  • osłabieniem
  • utratą apetytu
  • mdłościami
  • w skrajnych przypadkach wymiotami

Teoretycznie ciężko jest doprowadzić do deficytu sodu w organizmie, głównie ze względu na to, że sól jest wszechobecna. Ale w praktyce, jeśli za bardzo weźmiesz sobie do serca ograniczenie soli w diecie, a Twoja dieta jest czysta, to może dojść do zaburzeń. Całkowite wyeliminowanie soli może również doprowadzić do utraty apetytu oraz jadłowstrętu.

Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie soli naturalnej, szarej, zielonej, morskiej, himalajskiej różowej lub białej, soli cypryjskiej czy bretońskiej, które nie tylko dostarczają sodu, ale także niezbędne dla zdrowia mikroelementy.

Sól, nadmiar w diecie?

Jeśli jednak Wasza dieta jest daleka od ideału, nie są Wam obce posiłki instant, a po nich następuje kino z popcornem, orzeszkami i czipsami, to wiedz, że nadmiar soli w diecie powoduje:

  • nadciśnienie tętnicze, które z kolei może prowadzić chorób związanych z układem krążenia (zawał, udar)
  • zatrzymywanie wody w organizmie, które nie ogranicza się jedynie do kwestii kosmetycznych, a może doprowadzić również do upośledzenia funkcji nerek
  • raka żołądka

Sól – norma spożycia

Sól możesz spożywać w ilości 5 gram na dzień, czyli łyżeczkę od herbaty. Gdy Twoja dieta opiera się na własnoręcznie przygotowanych posiłkach, to raczej ciężko o przekraczanie tej normy.

Sól – zwiększone zapotrzebowanie

Twoje dziecko może mieć większe zapotrzebowanie na sól (sód) w przypadku ostrej biegunki, gorączki oraz podczas dużego wysiłku fizycznego połączonego z obfitym poceniem się. Dochodzi wtedy to znacznej utraty elektrolitów, zwłaszcza jonów sodu i potasu. Spożycie potraw, do których dodana jest sól lub wody z solą, pozwolą na szybkie uzupełnienie tych niedoborów.

Sól, zaleca się ograniczać, zwłaszcza w przypadku niewydolności krążenia, nadciśnienia tętniczego czy problemów z nerkami. Ale to od czego powinno się zacząć, to ograniczenie żywności przetworzonej, instant i fast food, która obfituje dodatkowo w całe szeregi innych substancji promujących stany zapalne w organizmie i powodujących, w sposób odroczony, wiele chorób.

Sól jest niezbędna do życia. Żadna przesada nie jest dobra. Ani gdy dotyczy soli, ani gdy dotyczy żywności przetworzonej. 

Przeraża Cię sól? A wiesz jakie szkody wyrządza cukier w organizmach dzieci? Dlaczego cukier jest szkodliwy dla dzieci?