Probiotyki nie są równe wobec siebie zarówno pod względem zastosowań, jak i skuteczności. Będąc indywidualnymi jednostkami, nie ma uniwersalnej metody dla każdego. To, co zadziała na jednego, niekoniecznie zadziała na drugiego. Dlatego każda suplementacja powinna zostać dobrana indywidualnie do potrzeb jednostki. Również ta probiotyczna, jeśli mamy na celu wsparcie konkretnych jednostek chorobowych. Jakie działanie mają poszczególne probiotyki? Jeśli szukasz zastosowań poszczególnych gatunków i szczepów to więcej znajdziesz tutaj: probiotyk – jaki na co?

Są jednak uniwersalne zasady, którymi warto kierować się wybierając probiotyki. Są one o tyle ważne, że pomogą Ci zaoszczędzić pieniądze. Bo czasami co tanie to drogie. Żyjąc w obecnym zalewie suplementów, warto wiedzieć na co zwrócić uwagę, żeby móc oczekiwać dobrej jakości i idącej za nimi konkretnych rezultatów.

A więc szybko i konkretnie.

 

Na co zwrócić uwagę wybierając probiotyki?

1. Duża liczba jednostek tworzących kolonie (jtk)

To jedna z najistotniejszych kwestii. Aby wpłynąć na mikrobiom należy zastosować probiotyki z dużą ilością bakterii czyli jtk. Wybierz produkt, który zawiera przynajmniej pięćdziesiąt milardów, czyli 0,5*10^9 CFU (czyli jednostek tworzących kolonie). Szybko możesz zorientować się, że większość dostępnych preparatów na rynku zawiera dużo niższą ilość, niż tą uznaną za minimum. Nie warto więc kupować czegoś, co jest zbyt słabe, żeby zadziałało. Sprawdź również jaka jest porcja dzienna probiotyku. Informacja na opakowaniu może być myląca, bo aby pokryć dzienne zapotrzebowanie trzeba przyjąć kilka tabletek.

2. Informacja na opakowaniu jakie gatunki i szczepy zawiera probiotyk.

Probiotyki muszą mieć opisane gatunki, które są zawarte w preparacie. Bo Lactobacillus acidophilus to nie to samo co Lactobacillus casei.

3. Sprawdź warunki przechowywania i datę ważności.

Jeśli jedziesz na wakacje i będziesz przewozić probiotyki to nie wybieraj preparatu, który wymaga przechowywania w lodówce. Data ważności jest istotna bo bakterie zamknięte w kapsułce są żywe. Im bliżej końca daty ważności, to ilość jednostek ulega zmniejszeniu. Okazje w stylu kończącej się daty przydatności w przypadku probiotyków nie są wiele warte. Konieczne jest również zastosowanie się do sugerowanego przez producenta sposobu przechowywania. Jeśli przechowujesz prebiotyki przeznaczone do lodówki, poza nią, to zawarte w nich bakterie wymierają. Jeśli jest upalne lato i temperatury w Twoim domu
przypominają te tropikalne, to warto włożyć do lodówki również ten preparat wykazujący stabilność w normalnych warunkach przechowywania.

4. Różnorodność szczepów.

Dobre probiotyki zawierają przynajmniej siedem kompatybilnych szczepów bakterii. Czyli takich, które się wzajemnie nie wykluczają i które mają za zadanie współdziałać ze sobą. Pamiętaj, że probiotyki jednoszczepowe są przeznaczone do odrębnej suplementacji. Jeśli stosujesz więc probiotyki jednoszczepowe i wieloszczepowe to pierwsze podawaj rano, a te drugie wieczorem. Przyjęcie ich jednocześnie spowoduje wzajemną rywalizację o kolonizację w jelicie. Jednym słowem, jedne będą zwalczały drugie, w efekcie czego nie zasiedlą się żadne.

5. Jeśli probiotyki są przeznaczone dla dziecka, to zwróć uwagę na rekomendowany w opisie wiek dziecka.

Mikroflora dziecka, które nie ukończyło trzech lat różni się od mikroflory starszego dziecka. Dlatego dostosuj preparat do wieku.

6. Sprawdź gwarancję producenta.

Producent powinien gwarantować, że probiotyki zostały przebadane i zawierają żywe bakterie w ilościach podanych w opisie. Taka informacja powinna znaleźć się na etykiecie lub dołączonej do produktu ulotce.

7. Idealnie byłoby gdyby probiotyki, które kupujesz były w kapsułkach z otoczką dojelitową, która chroni bakterie przed zabiciem przez kwas żołądkowy.

8. Pomocne będą również:

*świadectwo bezpiecznego stosowania u ludzi
*próby kliniczne lub inne badania naukowe w ocenie skutków ubocznych i bezpieczeństwa stosowania

W trakcie poszukiwania informacji unikaj tych, na które wpływ mogły mieć względy finansowe. Zasadniczo pierwsze pięć punktów to te najistotniejsze dla Ciebie. Tę minimalną wiedzę w ocenie tego co zamierzasz kupić, dobrze mieć, żeby uchronić się przed rozczarowaniem i straconymi pieniędzmi.

badanie helicobacter krakówW trakcie probiotykoterapii nie zapominaj również o właściwym odżywaniu czyli żywności prebiotycznej. Żadne bakterie z preparatów probiotycznych nie zadomowią się na dłużej, jeśli nie będziesz dobrze jeść, czyli odżywiać-dokarmiać dobrych bakterii jelitowych. Gdzie występują prebiotyki? Jak nakarmić bakterie jelitowe?

Pamiętaj, że dobra mikroflora jelit jest jak pięknie wypielęgnowany ogród.

Mam nadzieję, że ten artykuł będzie dla Ciebie pomocny!