Soda oczyszczona od dawna była używana w higienie jamy ustnej, jako składnik past do zębów. Jeśli kiedykolwiek spotkałaś się z radą, że posmarowanie pryszcza pastą do zębów pozwala się go pozbyć, to właśnie dzięki zawartości sody w dawnych pastach. Pastę do zębów z sody oczyszczonej możesz wykonać sama. Możesz także zrobić własny odświeżający płyn do jamy ustnej. Również wykorzystując sodę oczyszczoną.

Cenię sobie szybkie i proste rozwiązania i przepisy, nad których wykonaniem nie muszę spędzać długiego czasu szukając trudno dostępnych składników (choć czasami warto). Dlatego przepis na odświeżający płyn do jamy ustnej również jest prosty.

Ten naturalny płyn do płukania ust możesz bez obaw stosować także u dzieci. Zwłaszcza gdy masz w domu osobnika z silnym uprzedzeniem do mycia zębów. Wypłukanie jamy ustnej co prawda nie zastąpi ich umycia, ale zawsze stanowi jakąś lepszą alternatywę.

Zmiana pH w ustach stworzy bowiem nieco mniej przyjazne środowisko dla wielu rodzajów bakterii i pozostawi w nich uczucie świeżości.

Brak fluoru jest tutaj nieocenioną zaletą, co zasługuje na szczególną uwagę w kontekście coraz powszechniejszych zaburzeń tarczycy.

test oddechowy helicobacter pylori kraków

Odświeżający płyn do płukania jamy ustnej nr 1

Wystarczy, że przygotujesz:

  • szklankę wody
  • pół łyżeczki sody

Zmieszasz i wypłuczesz usta. Dzięki tej mieszance pozbędziesz się nieprzyjemnego porannego oddechu. Ten odświeżający płyn będzie pomocny również w neutralizowaniu zapachu cebuli i czosnku.

To odświeżający płyn, który jest niepozorny, ale pozostawia odczucie naturalnej świeżości na długo. Będziesz zadowolona.

Jeśli wykonujesz go dla siebie, możesz dodać kilka kropli olejku miętowego dla wzmocnienia efektu. Nie dodawaj go jednak, jeśli płyn będą używać Twoje najmłodsze dzieci, gdy istnieje ryzyko połknięcia.

Odświeżający płyn do płukania jamy ustnej nr 2

  • płaska łyżeczka soli
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
  • 1 litr wody

Dodatkowo możesz wykorzystać sodę w usuwaniu kamienia nazębnego. Zanurzenie nici dentystycznej w sodzie i wyczyszczenie powierzchni międzyzębowych przyspieszy jego usuwanie.

Zobacz również 37 praktycznych zastosowań sody oczyszczonej, o których nie wiesz oraz jak zrobić naturalną pastę do zębów z sody oczyszczonej.

Zdjęcia: 1, 2