Choć nie zawsze chcemy przyjąć niewygodne informacje, to faktem jest, że ogólnodostępne środki piorące i czyszczące, zwiększają naszą (i tak ogromną) ekspozycję na toksyczne środki chemiczne. I jakkolwiek możesz nie chcieć zrezygnować ze stosowania tradycyjnego proszku do prania, to warto chociaż zastosować naturalny płyn do płukania tkanin, który nie będzie podrażniał delikatnej skóry Twoich dzieci.

Nasza skóra jest organem równie ważnym jak inne organy dlatego warto wypróbować mniej inwazyjne środki, które bądź, co bądź mają bezpośredni kontakt z naszą skórą. A nasza skóra wchłania to, co znajduje się na niej. Więc jeśli używasz intensywnych proszków do prania i płynu do płukania tkanin, to zawarte w nich składniki chemiczne prędzej czy później trafiają do krwioobiegu. Im bardziej dziecko się spoci, tym większa ekspozycja na niekorzystne substancje.

W konsekwencji (oczywiście odroczonej w czasie) ekspozycja na te chemiczne substancje może przyczyniać się do pogorszenia stanu zdrowia, zaostrzać objawy chorób czy alergii.

Więcej o niedocenianym znaczeniu skóry przeczytasz w artykule: 9 naturalnych barier ochronnych Twojego organizmu.

W ostatnim czasie co raz więcej mówi się również o wpływie kosmetyków i chemii czyszczącej na gospodarkę hormonalną organizmu. Zwłaszcza problemy z tarczycą są tymi, które szczególnie powinny Cię skłonić do stosowania naturalnych środków piorących i czyszczących. Czasami takie rozwiązanie jest kamieniem milowym dla poprawy samopoczucia pacjentów.

naturalny płyn do płukania

Jak więc zrobić naturalny płyn do płukania tkanin?

Ten naturalny płyn do płukania tkanin nie tylko jest naturalny, ale także banalnie prosty i tani. Dlatego warto go wypróbować, bo może okaże się dla Ciebie wystarczająco zadowalający na tyle, że pozbędziesz się przynajmniej tej chemii, która może trafić do krwioobiegu wraz z noszonymi ubraniami.

Potrzebujesz jedynie:

 

  • 1 l octu spirytusowego
  • 10 kropli olejku cytrusowego lub lawendowego

No i teraz banalnie proste przygotowanie, bo naturalny płyn do płukania tkanin otrzymasz otwierając butelkę z octem i…wkrapiając olejek eteryczny. Zapachem możesz manipulować ilością dodanych kropli. Zakręć z powrotem i gotowe.

Ten naturalny płyn do płukania tkanin możesz przechowywać do trzech miesięcy. Stosuj 250 ml do każdego prania z pełnym wsadem pralki. Przed każdym użyciem mocno wstrząśnij dla równomiernego rozprowadzenia olejku eterycznego.

Zdjęcia: 1, 2