Stając się z każdym dniem coraz bardziej świadoma wpływu żywności na swoje zdrowie, dojrzewasz do decyzji o wyeliminowaniu nabiału z diety- na stałe, bądź czasowo. Jak w przypadku każdej diety eliminacyjnej, kluczem jest wiedza. Dlatego powinnaś wiedzieć, że eliminując nabiał możesz popełniać jeden poważny błąd. Jest nim brak wapnia z innych źródeł, niż mleko i jego przetwory. Choć oczywiście kwestią sporną jest czy nabiał, który jest ogólnie dostępny w sklepach, zawiera wapń, którego się w nim spodziewasz. Pytanie czym karmione są krowy, czy podaje się im antybiotyki i czy nabiał, który kupujesz jest wytwarzany z mleka pasteryzowanego (zapewne tak właśnie jest). Jeśli jesteś rodzicem dziecka, które systematycznie zapada na infekcje górnych dróg oddechowych, w tym przewlekłe zapalenia zatok, mogłaś niejednokrotnie usłyszeć od swojego pediatry o konieczności wyeliminowania lub ograniczeniu nabiału z diety. Twoje dziecko może mieć również nietolerancję laktozy, czy alergię na białko mleka krowiego. Wszystkie te czynniki mogą prowadzić do podjęcia decyzji o wprowadzeniu diety bezmlecznej.

I tu pojawia się problem, z którego nie wszyscy mogą zdawać sobie sprawę. Najczęściej popełnianym błędem w diecie wykluczającej nabiał jest to, że nie uzupełniasz wapnia z innych źródeł. Jest to czynnik absolutnie niezbędny zwłaszcza w kontekście dzieci, które rosną. Wapń jest niezbędny.

test oddechowy helicobacter kraków

Dlaczego wapń w diecie dziecka jest tak istotny?

Głównie dlatego, że wapń odpowiada za zdrowe zęby i kości. Lekarze zalecają jego zwiększone spożycie u rosnących dzieci. Wapń uczestniczy we wzroście kości oraz odpowiada również za ich prawidłową masę. Wapń reguluje pracę układów nerwowego i mięśniowego. Bierze udział w procesie skurczów mięśni, więc działaniem obejmuje zarówno serce, jak i mięśnie szkieletowe. Wapń uczestniczy również w procesie krzepnięcia krwi oraz pozwala na zmniejszenie objawów reakcji alergicznej. Zapotrzebowanie na wapń waha się pomiędzy 700 mg a 1200 mg dziennie u osób dorosłych. Zapotrzebowanie będzie różne w zależności od wieku, płci i aktywności fizycznej.

Wapń wpływa na przyswajalność innych minerałów. Wysoka podaż wapnia może zaburzyć przyswajalność pozostałych minerałów. Nie powinno łączyć się wapnia z cynkiem i żelazem ponieważ wchłanianie wapnia może zostać wtedy zaburzone. Dlatego jeśli suplementujesz dzieciom cynk, nie podawaj go do posiłków zawierających wapń. Ta zasada dotyczyć będzie także popijania wodą wysokozmineralizowaną zawierającą wapń. Dla zachowania równowagi ustroju ważna jest również podaż, w diecie lub suplementacji, magnezu i cynku (na te minerały wzrasta zapotrzebowanie wraz z rosnącą w diecie ilością wapnia) oraz witaminy D i C.

Jakie są skutki niedoboru wapnia?

  • łamliwość kości
  • mrowienie kończyn
  • zaburzenia krzepliwości
  • nieprawidłowy rytm serca
  • osteoporoza
  • prawdopodobieństwo wystąpienia kamieni nerkowych

Niedobór wapnia w diecie przyczynia się również do:

  • bólu stawów
  • nadciśnienia
  • bezsenności
  • skurczów mięśni
  • depresji
  • próchnicy
  • krzywicy
  • osteomalacji
  • tężyczki

Rozumiesz więc, że eliminacja nabiału bez jednoczesnego uzupełniania wapnia z innych źródeł, może być błędem obarczonym konkretnymi konsekwencjami dla zdrowia. Zwłaszcza zdrowia dziecka, które rośnie i rozwija się w szybkim tempie.

Jak uzupełnić wapń w diecie bezmlecznej?

Wapń zawarty w produktach roślinnych jest gorzej przyswajalny niż ten pochodzenia mlecznego (o ile w ogóle znajduje się w nabiale ogólnodostępnym) ze względu na zawarte w roślinach szczawiany, które mogą utrudniać ten proces. Wapń znajduje się w wielu innych produktach poza nabiałem, więc możliwości na jego uzupełnianie wraz z dietą jest naprawdę wiele.

Najlepsze źródła wapnia w pożywieniu:

  • mak
  • sardynki
  • warzywa liściaste (zwłaszcza szpinak, rukola, koper)
  • brokuły i kapusta
  • nasiona roślin strączkowych
  • orzechy i nasiona (z tej grupy zwłaszcza migdały)
  • figi i daktyle
  • woda mineralna Cechini Muszyna
  • woda mineralna Muszynianka
    (lub inna woda wysokozmineralizowana zawierająca wysoki udział wapnia)

Na szczególną uwagę zasługuje mak, który zawiera aż 1266 mg wapnia na 100g. Wapń w ilości około 150 mg na 100g znajdziesz również w jarmużu i fasoli białej. W migdałach będzie to 239 mg/100g, a więc i mleko migdałowe, najlepiej to zrobione samodzielnie w domu, będzie dobrym uzupełnieniem tego minerału.

Jeśli decydujesz się jedynie na ograniczenie niektórych źródeł nabiału, to idealnym rozwiązaniem dla Twojego dziecka będą sery żółte, które zawierają najwyższe wartości (około 839 mg). Jednym z lepszych posunięć będzie zastąpienie nabiału krowiego -kozim lub owczym, najlepiej z dobrego źródła, z gospodarstw, w których zwierzęta karmione są trawą. Sery kozie lub owcze twarde mają najmniej wyczuwalny, ten specyficzny zapach, którego dzieci mogą nie zaakceptować. Są takie, które są naprawdę pyszne i które dzieci zjadają z przyjemnością.

Woda Cechini Muszyna według deklaracji producenta zawiera 325 mg wapnia na litr, woda Muszynianka 208 mg na litr. Do tego wody wysokozmineralizowane bogate są również w cenny dla układu nerwowego magnez i inne minerały, co dodatkowo czyni je świetnym produktem, wartym do wprowadzenia w codzienną dietę dziecka. Dzieci najlepiej przyzwyczajać do picia wody od najmłodszego wieku.

Czy mleko krowie jest dobrym źródłem wapnia?

Istnieje szereg wątpliwości co do tego, co znajduje się w mleku pozyskiwanym od krowy na skalę przemysłową. Mleko stojące tygodniami na sklepowych półkach jest mlekiem pasteryzowanym, przetworzonym, pozyskanym od krów, które nie są karmione trawą, którym mogły być podawane antybiotyki lub hormony. Oprócz walorów smakowych raczej nie ma zasadności podawania go dzieciom. Mleko nie jest najlepszym źródłem wapnia, wbrew ogólnoobiegowej opinii. Może przekona Cię porównanie, że mleko pełnotłuste zawiera około 118 mg wapnia, sery żółte natomiast powyżej 800 mg/100 g. Nieco bogatszym źródłem, niż samo mleko jest jogurt naturalny, który zawiera około 170 mg na 100g. Wybierając nabiał krowi, standardowo, jakość powinna być na pierwszym miejscu.

Ciekawostką jest także fakt, że niektóre testy wskazują na powiązanie między dużym spożyciem wapnia, a niskim poziomem tkanki tłuszczowej. Badani, którzy otrzymywali 1000 mg wapnia i trenowali przez 60 minut dziennie, uzyskali lepsze wyniki, niż grupa kontrolna.

Równowaga ustroju jest kluczem do zdrowia, a włączenie na co dzień dobrych, zmineralizowanych wód, nie kosztuje dużo wysiłku, a będzie miało pozytywny wpływ na Wasze zdrowie. Nie zapominaj o konieczności uzupełniania wapnia również z innych źródeł, korzystając z produktów wymienionych wyżej.

Więcej o diecie jako sposobie żywienia, co jeść, czego unikać- znajdziesz tutaj.