Jak długo trwa wodorowy test oddechowy?
Test oddechowy w kierunku SIBO trwa 120 do 180 minut, czyli dwie do trzech godzin. Jeśli wynik wskazuje pewne SIBO, wzrosty są duże i pojawiają się w pierwszej godzinie testu, to badanie trwa około 120-140 minut. Jeśli wzrosty wodoru pojawiają się pod koniec drugiej godziny, to wtedy wydłużamy czas badania o kolejną godziną. Podobnie jeśli nie pojawiają się żadne wzrosty wodoru, to w takiej sytuacji badanie zawsze trwa 180 minut.
Test oddechowy w kierunku nietolerancji laktozy, zaburzeń wchłaniania fruktozy i sorbitolu trwa zazwyczaj dwie godziny. W wyjątkowych sytuacjach może zdarzyć się, że ten czas wydłuży się o dodatkowe pół godziny lub godzinę. Jeśli obserwujesz u siebie spowolniony proces trawienia, to istnieje większe prawdopodobieństwo, że czas badania będzie dłuższy. Dlatego na wszelki wypadek na każde badanie wodorowym testem oddechowym warto zarezerwować sobie trzy godziny.
Czy wynik jest od razu?
Tak, wynik otrzymujesz od razu po zakończeniu badania, w formie wydruku. Wynikiem są wzrosty wodoru, które pojawiły się w trakcie badania lub ich brak.
Czy mogę umówić się na test z dnia na dzień?
Jeśli planujesz wodorowy test oddechowy, to warto zaplanować go z wyprzedzeniem ponieważ do testu można przystąpić jedynie po wcześniejszym przygotowaniu. Jeśli przyjmowałeś/aś antybiotyki, przebyłeś kolonoskopię lub inne zabiegi na jelitach, to musisz odczekać pełne 4 tygodnie żeby móc przystąpić do badania.
Konieczne jest również odstawienie leków, suplementów, ziół i probiotyków przed wykonaniem wodorowego testu oddechowego. Dodatkowo na dwa dni przed badaniem konieczne jest zastosowanie specjalnej diety, która opiera się o jaja, mięso, tłuszcz i niewielki dodatek białego ryżu. Szczegółowe wytyczne co do przygotowania znajdziesz w zakładce dotyczącej wodorowych testów oddechowych: https://terapiazywieniowa.pl/wodorowe-testy-oddechowe/
Dodatkowo pomiędzy Twoim ostatnim posiłkiem a godziną rozpoczęcia badania powinno upłynąć pomiędzy 12-14 godzin. Badanie odbywa się na czczo.
Ze względu na powyższe wytyczne umówienie się na badanie z dnia na dzień zazwyczaj nie jest możliwe.
Czy w jednym dniu mogę wykonać jednocześnie test na SIBO i pozostałe testy w kierunku nietolerancji pokarmowych?
Niestety nie ma takiej możliwości. Każdy test (SIBO, nietolerancji laktozy, zaburzeń wchłaniania fruktozy czy sorbitolu) musimy wykonać osobno, w innym dniu ponieważ za każdym razem dostajesz do wypicia inną substancję.
Od momentu wypicia konkretnej substancji (laktulozy, laktozy, fruktozy, sorbitolu, ksylitolu) czekamy około dwie do trzech godzin na reakcję organizmu, czyli na wytworzenie się wodoru i pojawienie się wzrostów na wyświetlaczu urządzenia. Co więcej, po wypiciu jednej substancji obciążającej nie jesteś już na czczo, więc przeprowadzenie drugiego testu w tym samym dniu nie jest możliwe.
Czy w jednym dniu mogę wykonać test w kierunku Helicobacter Pylori i wodorowy test oddechowy?
Nie możemy wykonać obu tych testów jednocześnie. Po pierwsze przygotowanie do tych dwóch badań różni się. Po drugie do obu z nich trzeba być na czczo. Podanie substancji obciążającej w jednym z tych badań powoduje, że już nie jesteś na czczo.
Czy mogę umówić się na test dzień po dniu, na przykład w środę i czwartek?
Pomiędzy badaniami powinniśmy zachować jeden dzień przerwy. Jeśli podczas pierwszego badania dojdzie do wytworzenia wodoru, to jelita mogą zareagować nadwrażliwością, np. rozluźnionym stolcem lub wzdęciami. Dlatego potrzebny jest dzień przerwy pomiędzy badaniami żeby jelita miały szansę się wyciszyć.
Dodatkowo w diecie przygotowawczej do badania nie możesz spożywać żadnych cukrów. Podanie np. laktozy czy fruktozy (które są cukrami) przerywa dietę przygotowawczą. Dzień przerwy pomiędzy badaniami jest więc niezbędny żeby kontynuować wytyczne co do przygotowania do badania.
Czy po badaniu pojawi się złe samopoczucie?
Nie jesteśmy w stanie przewidzieć jak zareaguje konkretnie Twój organizm. Są osoby, które pomimo pozytywnych wyników nie czują żadnych objawów. Są również osoby, których organizm reaguje silnymi objawami, które mogą być bardzo różne i bardzo indywidualne. Najbardziej prawdopodobne jest wystąpienie jednak objawów jak: wzdęcia, przelewanie się w jelitach, gazy, rozluźniony stolec lub biegunka.
Chcę zbadać dziecko. Co zabrać ze sobą na badanie?
Jeśli planujesz badanie dziecka to z pewnością warto zabrać ze sobą jego ulubioną przytulankę. Pluszowy Przyjaciel pozwoli nie tylko poczuć się bezpiecznie, ale też często z jego pomocą udaje nam się szybciej rozluźnić atmosferę. Warto więc mieć ze sobą wszystko to, co lubi Twoja Pociecha i co sprawi, że dwie godziny badania miną szybko i przyjemnie. Dobrym pomysłem będą więc kredki, pisaki, kolorowanki, książeczki, gry czy bajka na telefonie.
Podejrzewam u siebie SIBO. Czy wystarczy jak wykonam tylko to jedno badanie?
Przerost bakteryjny SIBO jest nie tylko przyczyną dolegliwości, ale przede wszystkim objawem pokazującym, że w organizmie dzieje się coś, co powoduje ten przerost. Przyczyny powstawania SIBO są kwestią bardzo indywidualną i niejednokrotnie składającą się z kliku czynników.
Jedną z częściej spotykanych, pośrednich przyczyn SIBO, są niedobory enzymatyczne objawiające się między innymi nietolerancją laktozy, zaburzeniami wchłaniania fruktozy czy sorbitolu.
Dlatego oprócz badania SIBO warto wykonać również pozostałe testy oddechowe, ze szczególnym uwzględnieniem testu w kierunku tej nietolerancji, którą podejrzewasz o to, że może dotyczyć właśnie Ciebie. Dopiero uchwycenie przyczyn/y SIBO umożliwia uzyskanie trwałej poprawy.