Będąc opiekuńczą i świadomą mamą, pewnie wielokrotnie spotkałaś się z problemami, jakie niosą ze sobą metale ciężkie. I pewnie też nie raz zastanawiałaś się jak usunąć metale ciężkie z organizmu swojego dziecka.

Mówi się o nich coraz częściej i coraz częściej wskazuje się na ich obecność w szczepionkach, powietrzu, żywności czy kosmetykach. Mimo wszystko wciąż najczęstszą reakcją na powiązanie zachowania dziecka, z zanieczyszczeniem organizmu przez metale ciężkie, jest raczej niedowierzanie.

Tymczasem obecnie obserwuje się wręcz epidemię problemów wychowawczych, problemów z nauką. ADHD oraz autyzm. Oczywiście temat jest szeroki i skomplikowany, przyczyny równie skomplikowane i szerokie, ale coraz więcej dowodów wskazuje na to, że metale ciężkie mogą mieć powiązanie z tymi problemami.

Często u dzieci wykazujących poważne zaburzenia w zachowaniu, wykrywa się w krwi, kilkukrotnie podwyższony poziom metali ciężkich. Usunięcie ich z organizmu potrafi przynieść poprawę w zachowaniu. To chyba daje do myślenia, nawet jeśli wciąż nie dowierzasz.

Dietetyka Maria Kierzek

Skąd biorą się metale ciężkie w organizmie?

Metale ciężkie kumulują się w organizmie wskutek zanieczyszczenie środowiska, smog, który nawet pomimo nie wychodzenia wdziera się do domu, żywność chętnie skrapianą przez tajemniczych pseudo rolników w ochronnych maskach i szczepionki wzbogacone o metale ciężkie, tak jakby młody organizm dziecka miał tych metali jeszcze za mało. Metale ciężkie uwalniane do powietrza są w formie niewidocznych cząsteczek. Ta niewielkość tych cząsteczek umożliwia dalekie przenoszenie ich przez wiatr.

Metale ciężkie były i są częścią naszego środowiska. Ale w dzisiejszych czasach jesteśmy narażeni na ich ekspozycję w sposób zmaksymalizowany. Dlatego warto wspomóc dziecko odpowiednim żywieniem, higieną życia i suplementacją.

Już tylko dodatkowa suplementacja witaminą C i selenem może przyspieszyć proces usuwania metali ciężkich z organizmu. Jeśli będzie systematyczna, poziom metali we krwi będzie z każdym miesiącem coraz niższy, a Twoje dziecko bardziej ochocze do zabawy, spokojniejsze i mniej rozkojarzone.

test oddechowy helicobacter kraków

Zawartość witamin i minerałów w żywności spadła drastycznie w przeciągu ostatnich dziesięcioleci. W konsekwencji, nasze organizmy, nie mają „paliwa” do szeregu procesów zachodzących w komórkach.

Czy wiesz, że poziom witaminy C w pomidorach  zmniejszył się o kilkadziesiąt procent, a wskutek sztucznego nawożenia ziemia została wyjałowiona, co z kolei spowodowało wyjałowienie ziemi, a więc obniżenie wartości odżywczej, poszczególnych plonów.

Na wybranych terenach ziemia jest niemal całkowicie pozbawiona niektórych, ważnych dla zdrowia składników. Przykładowo, na ziemiach małopolskich, odnotowuje się braki selenu. W konsekwencji, organizm również będzie cierpiał z powodu niedoboru selenu. Nie ma selenu i witaminy C? Metale ciężkie mają dzięki temu więcej miejsca dla siebie.

Jakie metale ciężkie usuwa selen?

Selen będzie chronił Twoje dziecko przed zatruciem arszenikiem, rtęcią i kadmem.

Temat powinien być dla Ciebie szczególnie ważny jeśli jesteś w ciąży. Metale ciężkie są wyjątkowo  niebezpieczne dla rozwijającego się organizmu. Nadmierna ekspozycja płodu na metale ciężkie, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży,  może spowodować zatrucie rozwijającego się dziecka i powstawanie wad rozwojowych.

Jeśli jesteś w ciąży zadbaj o prawidłową higienę życia, żywność z dobrego źródła (szczególnie: brudna dwunastka warzyw i owoców 2018 czyli jak ma odnaleźć się początkująca matka eko) i rozważ dodatkową suplementację pod czujnym okiem swojego lekarza.