Sprawnie przebiegająca laktacja potrafi oszczędzić mamie i dziecku wielu nerwów. Czasami zdarzają się sytuacje kiedy karmienie piersią trzeba wspomóc dodatkowym mlekiem. Czasami karmienie staje się niemożliwe. Każda z nas jest inna i dla każdej z nas inne rozwiązania będą tymi najwłaściwszymi.

W laktacji ważną rolę odgrywają hormony. Odruch prolaktynowy uruchamia wypływ mleka pod wpływem pierwszego kontaktu noworodka z brodawką sutkową mamy. Odruch oksytocynowy umożliwia natomiast jednostajny wypływ mleka z piersi.

Jeśli więc Twoja laktacja szwankuje i szukasz informacji w jaki sposób ją zwiększyć, to warto przyjrzeć się czy istnieją jakieś czynniki, które mogą wpływać na zaburzenie tych procesów neurohormonalnych, a więc:

  • czy doświadczasz stresu?
  • czy jesteś pod wpływem silnych emocji?
  • czy karmienie sprawia Ci ból bądź odczuwasz ból w innej części ciała?

Choć może wydawać się to niedorzeczne, to jednak stres i zmęczenie, nawet te nie do końca uświadamiane, mogą wpływać na produkcję mleka. Jeśli doświadczasz któregoś z powyższych, to laktacja może być mniejsza.

Jeśli tak jest, to warto skupić się na wszystkich pozytywnych odczuciach płynących z kontaktu z dzieckiem. Jego bliskość, dotyk, ssanie i płacz będą pobudzały odruch oksytocynowy.

Twój spokój, odpowiednia ilość snu i odpoczynku są kluczowe dla karmienia piersią. Zwłaszcza w tym pierwszym okresie, w którym Ty dochodzisz do siebie w zupełnie nowej rzeczywistości.

Dbaj więc o siebie i nie miej w związku z tym żadnych wyrzutów sumienia. To czas kiedy Ty i Twoje dziecko jesteście najważniejsi. To etap przejściowy, który minie szybciej niż się tego spodziewasz. Warto więc korzystać z tej możliwości bliskości, która już nigdy później nie będzie tak intymna.

 

Laktacja bazuje również na odruchu autokrynnym

Ten odruch uruchamiany jest pod wpływem częstotliwości opróżniania piersi. A więc im częściej podajesz dziecku pierś, która jest opróżniana (lub odciągasz laktatorem), tak szybko produkuje się nowe mleko. Jeśli mleko zalega w piersi przez dłuższy okres, to cały proces tworzenia mleka ulega spowolnieniu.

Dlatego jeśli zależy Ci na zwiększeniu ilości pokarmu, karm częściej. Wiem, że to banał. I wiem, że to wie właściwie każda karmiąca mama. Ale nie każda mama rozumie mechanizmy, które za tym stoją. Spotkałaś się kiedyś z pojęciem grupowania karmień? Jeśli nie, to zobacz też: Karmienie piersią. Odkrycie tej jednej rzeczy sprawi, że będziesz karmić tak długo jak będziesz tego chciała. 

Dobrze sprawdzającym się sposobem na zwiększenie produkcji mleka jest także karmienie z „czterech piersi”. Metoda ta polega na ponownym przystawieniu dziecka do pierwszej piersi, z której było karmione aby ściągnęło mleko, które zdążyło wyprodukować się podczas karmienia drugą piersią. I analogicznie- również do drugiej.

Jeśli ponowne przystawienie dziecka jest niemożliwe, to możesz w ten sam sposób, bezpośrednio po zakończonym karmieniu, opróżnić piersi laktatorem. W tej metodzie laktacja jest pobudzana na podstawie odruchu autokrynnego.

W większości przypadków uwzględnienie powyższych mechanizmów i dobrze ssący maluch są czynnikami wystarczającymi do tego aby laktacja przebiegała sprawnie. Czasami jednak konieczne jest dodatkowe wsparcie i zwiększenie produkcji mleka.

Laktacja. Naturalne sposoby

Laktacja. W jaki sposób naturalnie zwiększyć produkcję mleka?

Nasiona kozieradki pospolitej

Choć mechanizm jej działania nie został do końca poznany, to jest to jeden z najlepszych środków o działaniu mlekopędnym.

Laktacja zwiększy się pod wpływem większej dawki niż zalecana na opakowaniu. Działanie mlekopędne zaczyna się w przypadku 3-4 tabletek po 500 miligramów każda. Trzy razy dziennie. W sumie – około 10 dziennie.

Kozieradka może wchodzić w reakcję w niektórymi lekami. Dlatego jeśli jakieś zażywasz skonsultuj się z lekarzem czy możesz połączyć je z kozieradką.

Biedrzeniec anyż (owoc anyżu)

Stosowany już w medycynie ludowej jako środek wzmacniający laktację. Owoc anyżu będzie nadawał Twojemu mleku właściwości wiatropędnych.

Owoc kminku

Lotne związki olejku mają zdolność do przenikania do mleka matki. Również działa mlekopędnie.

Owoc kopru włoskiego

Laktacja powinna się zwiększyć również pod wpływem tego surowca, który jest popularnym składnikiem zarówno mieszanek dla karmiących mam, jak i w przypadku kolek niemowlęcych.

Przeciwwskazaniem w stosowaniu powyższych, ziołowych środków, jest ciąża. Dlatego jeśli Twoja laktacja szwankuje i jednocześnie jesteś w ciąży, to nie powinnaś stosować żadnych ziół bez konsultacji z lekarzem.

Pamiętaj, że laktacja działa najsprawniej gdy piersi są efektywnie i regularnie opróżniane. Zazwyczaj istnieje tylko kilka przypadków, w których obawy mam o ilość mleka są uzasadnione. W pozostałych- potrzeby dziecka są zaspakajane.

Jeśli w Twoim przypadku laktacja nie działa tak jak powinna lub karmienie piersią jest niemożliwe i poszukujesz możliwości karmienia swojego dziecka innym mlekiem, niż swoje własne, to zobacz również tutaj:

Czy mleko wielbłądzie to najlepsza alternatywa dla karmienia piersią? Jakie mleko na co?

Zdjęcia:

1, 2