Fakt, że ponad 50% składu mleka z piersi, to cholesterol wydaje się być szokujący z tego powodu, że gdy porównamy ilość cholesterolu, który zjada niemowlak z przeciętnym dorosłym człowiekiem, to okaże się, że jest to ilość sześciokrotnie wyższa.

Sześć razy więcej cholesterolu zjada dzidziuś o masie kilku kilogramów niż kilkudziesięcio kilogramowy chłop! Dasz wiarę?

W świetle ostatnich lat panicznego strachu przed tłuszczami nasyconymi i cholesterolem jest to informacja szokująca, bo idąc tokiem tych fałszywych trendów, taki niemowlak nie miałby szans przeżycia.

Skład mleka kobiecego, którego istotny udział to tłuszcz i cholesterol, pokazuje nam jak ważnymi elementami są one dla prawidłowego funkcjonowania organizmu każdego człowieka, nie tylko dziecka.

test oddechowy helicobacter pylori kraków

Mam nadzieję, że świadomość społeczna systematycznie się zwiększa i Ty również wiesz, że sam cholesterol nie ma związku z zawałami i udarami. Badania pokazują bowiem, że 75% osób, które przeszło zawał lub udar, miało poziom cholesterolu niski lub w normie.

Za zawały i udary odpowiadają stany zapalne w śródbłonku naczyń krwionośnym, spożywania tłuszczy trans (to nie tylko chipsy, frytki i margaryny, ale też utlenione tłuszcze roślinne czyli olej słonecznikowy do smażenia), ale i nadmierne spożycie cukru (AGE- zaawansowane produkty glikacji białek, co w dużym uproszczeniu oznacza niszczenie białek w naszym ciele przez przyłączanie się do nich cukru, w konsekwencji czego przestają one pełnić swoje funkcje).

Dlatego wydaje mi się istotne aby wciąż podkreślać, że cholesterol w diecie ma dla nas istotne znaczenie i nie możemy całkowicie wyłączyć tłuszczu z codziennego jadłospisu.

Cholesterol- znaczenie dla organizmu:

1. Cholesterol uczestniczy w powstawaniu kwasów żółciowych, a te z kolei odpowiadają za trawienie, wchłanianie substancji odżywczych i oczyszczanie

2. Z cholesterolu powstają hormony kory nadnerczy, które zapewniają właściwą reakcję na stres, dobry metabolizm i gospodarkę wodno-elektrolitową

3. Z cholesterolu powstają hormony płciowe. Dojrzewanie, płodność, libido, energia i wygląd zależą właśnie od nich

4. Cholesterol jest niezbędny również dla naszej skóry

5. Cholesterol i mózg to nierozłączna para. Cholesterol buduje tak zwane otoczki mielinowe. Zdrowy układ nerwowy i pozytywne myśli muszą mieć cholesterol. Poziom cholesterolu w wyniku badania poniżej 110 jest skorelowany ze zmianami depresyjnymi

6. Cholesterol jest też niezbędny do wykorzystania witaminy D w organizmie (10 faktów i mitów na temat witaminy D, o których z pewnością nie słyszałaś). To on uaktywnia ją w naszym organizmie

7. Każda komórka ciała posiada w swoim składzie cholesterol lub jego pochodne, co tylko potwierdza to, jak ważny jest to składnik naszego organizmu

Pamiętaj, że za wysoki poziom cholesterolu w organizmie to zawsze skutek, a nie przyczyna. Wątroba produkuje nadmierne ilości cholesterolu chcąc zbijać toczące się w organizmie stany zapalne. Zaburzony lipidogram w wynikach to informacja dla Ciebie, że musisz zadbać o dietę, która dostarczy dobrych jakościowo białek, węglowodanów i tłuszczy, ale także witamin, minerałów i antyoksydantów. Regeneracja jelit będzie miała również kluczowe znaczenie.

Ale wracając do mleka matki…

Do czego niemowlakowi potrzebne są takie ilości tłuszczu i cholesterolu?

Do 2 roku życia następuje pełna mielinizacja układu nerwowego. A jak widzisz w punktach powyżej, cholesterol buduje osłonki mielinowe. Dlatego wysoka podaż cholesterolu i kwasów omega-3 jest niezbędna dla tak małego dziecka, przynajmniej do 2 roku życia.

Cholesterol wspiera układ nerwowy

Ponadto.

Dzieci potrzebują dobrych tłuszczy i cholesterolu do prawidłowego rozwoju. Jeśli wrócisz do punktów powyżej, zobaczysz nieprawdopodobnie fascynującą zależność naszego zdrowia i dobrego samopoczucia, która układa się jak puzzle. Bez tłuszczu nasze organizmy nie są w stanie prawidłowo funkcjonować.

Zobacz, jak niedobór cholesterolu, krok po kroku może doprowadzić do zaburzeń trawienia i wchłania, a więc zarówno do otyłości, jak i utraty zdrowia. Do zaburzeń hormonalnych, a więc i chronicznego zmęczenia, problemów z płodnością i nastrojem. A mówimy tylko o jednym składniku, jakim jest uznawany za najgorsze zło, cholesterol.

Więcej na ten temat znajdziesz w tym artykule: czy dzieci powinny jeść tłusto? Czy tłuszcze i cholesterol są niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka?

Ogromne znaczenie jest jednak to, jakie tłuszcze podajesz dzieciom. Dlatego warto znać ich dobre i złe źródła. Upewnij się, że to co jecie, to nie w większości tłuszcze trans.

Co może przestać dobrze funkcjonować, kiedy organizm ma zbyt małą ilość cholesterolu?

Cholesterol i objawy jego niedoborów

Układ hormonalny nigdy nie będzie dobrze funkcjonował bez cholesterolu:

 • zatrzymanie miesiączki
 • silny PMS
 • nieregularne krwawienia
 • słaba reakcja na stres
 • ciągłe uczucie zmęczenia
 • spadek libido
 • problemy z erekcją
 • problemy z zajściem w ciążę

Układ nerwowy a cholesterol:

 • obniżenie nastroju
 • przygnębienie i brak motywacji
 • problemy z pamięcią
 • problemy z koncentracją
 • szybsza demencja i zwiększone ryzyko chorób Parkinsona i Alzheimera
 • osłabienie włókien nerwowych obwodowych

Przy czym:

Osłabienie włókiem nerwowych tak zwanych obwodowych (czyli tych znajdujących się ciele i kończynach) może objawiać się:

 • niepokojem ruchowym
 • zespołem niespokojnych nóg
 • pieczeniem i drętwieniem rąk i stóp

Widzisz więc, że cholesterol w mleku matki w tak dużych ilościach to nie przypadek. To absolutnie fascynująca, przemyślana strategia Matki Natury. A to tylko potwierdza, że cholesterol jest nam niezbędny. Pamiętaj o tym, gdy ktoś będzie chciał wmówić Ci, że jest inaczej.

Podziel się, proszę, tym artykułem z kimś, komu może przydać się ta wiedza. Bądźmy świadomymi kobietami i mamami. A jeśli masz do mnie jakieś pytania, pisz śmiało:)

Ściskam mocno!

Zdjęcia: 1, 2, 3

Tekst zainspirowany: Rozszyfruj swoją krew. Paulina Ihnatowicz, Emilia Emilia Ptak