Kasza jaglana jest pozyskiwana z nasion prosa. Jest bezglutenowa, zawiera spore ilości białka i witamin z grupy B oraz żelazo i miedź.

Jest cennym składnikiem zwłaszcza dla dzieci, ze względu na swoje właściwości osuszania ze śluzu i zmniejszania stanu zapalnego błon śluzowych. Może się więc okazać pomocna zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy katary i zapchane zatoki męczą większość przedszkolaków.

Może się jednak zdarzyć, że dziecko nie chce zaakceptować smaku kaszy jaglanej. I żadne jaglanki nawet z najbardziej wymyślnymi dodatkami nie spotykają się z akceptacją malucha. Wtedy rozwiązaniem może być podanie kaszy jaglanej w wersji wytrawnej, jako zwykły dodatek do obiadu. Z pomocą może przyjść również waniliowy koktajl z kaszy jaglanej. Jest pyszny, słodki i aromatyczny. Smak kaszy jaglanej jest praktycznie niewyczuwalny. Ale jeśli zależy Ci na tym, żeby włączyć ją na stałe do jadłospisu dziecka, a ono reaguje niechęcią na sam dźwięk tego słowa, to oszczędź mu informacji, że w koktajlu jest dodatek kaszy jaglanej…

Waniliowy koktajl z kaszy jaglanej:

(składniki na 2 porcje)

  • 2 szklanki ugotowanej i ostudzonej kaszy jaglanej
  • 540 ml mleka roślinnego
  • kubeczek jogurtu kokosowego
  • 3/4 szklanki orzechów nerkowców
  • 1/2 łyżeczki sproszkowanej wanilii
  • *3 łyżki słodzidła

Kaszę wypłucz dokładnie na sitku, zalej gorącą wodą i odstaw na kilka minut. Ponownie wypłucz i dopiero ugotuj. Płukanie usuwa charakterystyczny posmak goryczki z kaszy. Orzechy wymocz wcześniej. Pozbędziesz się z nich kwasu fitynowego, jak również będą miększe i łatwiej będzie uzyskać jednolitą konsystencję. Jogurt kokosowy znajdziesz w Lidlu. Dodaj pozostałe składniki wraz z cukrem lub erytrytolem, w zależności od indywidualnej tolerancji. Dostosuj również jego ilość do Waszych preferencji smakowych. Zmiksuj na gładką masę.

Koktajl z kaszy jaglanej z podanych proporcji wychodzi rzadki, o konsystencji do picia i zyskał pozytywną opinię przedszkolaków nie lubiących jaglanek. Może sprawdzić się na śniadanie, przekąskę czy na deser. A warto powalczyć o to, żeby pojawiała się systematycznie w jadłospisie ze względu na jej właściwości osuszające ze śluzu. Mniej śluzu, mniej kataru, mniej kataru, mniej chorób, a mniej chorób to mniej przymusowego siedzenia w domu.

Jeśli szukasz innych sposobów wspomagających odporność swojego dziecka i wspomagających w leczeniu kataru, wypróbuj również złote mleko bez mleka czyli
napój kurkumowy, który polubi Twoje dziecko.