Kiedy jesteś w ciąży, okoliczności zmuszają Cię do częstszych, niż zazwyczaj, badań. Lekarz monitoruje bowiem Twoje zdrowie i rosnącego w Tobie dziecka. A ponieważ Twoje zdrowie wpływa na zdrowie dziecka, to wyniki, które otrzymujesz mają nieprawdopodobnie wielką moc. Może zdarzyć się jednak, że wpisując diagnostyka wyniki, pojawią się takie parametry, które przyprawią Cię o przyspieszone bicie serca, bo nie będą mieścić się w normach.

I o ile każde odchylenie od norm powinno być skontrolowane przez lekarza, to jednak istnieją różnice, które mogą pojawiać się w wynikach, kiedy jesteś w ciąży, jesteś w okresie połogu lub karmisz piersią.

Dzisiejszy wpis jest po to abyś poczuła się pewniej. Jest po to abyś nie musiała nerwowo szukać informacji w internecie dlaczego to czy tamto jest podwyższone, bo wszyscy wiedzą, że poszukiwania w internecie interpretacji zawsze kończą się informacją, że to ciąża albo nowotwór.

Czas, który upływa pomiędzy otrzymaniem wyników, a wizytą u lekarza bywa ogromnie stresujący. Ten stres może wyrządzić Tobie i dziecku niepotrzebne szkody. Dlatego, mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu i zobaczeniu swoich badań w diagnostyka wyniki, będziesz spokojniejsza pomimo tego, że normy ukażą się nieco przekroczone.

To, co najważniejsze w jakichkolwiek interpretacjach, to fakt, że normy laboratoryjne są uśrednione dla całego społeczeństwa. Nie uwzględnia się osób drobnych, kobiet w ciąży i dzieci, chyba, że jest to ściśle wyszczególnione w otrzymanym wyniku. Dlatego bywają sytuacje, w których wyniki mogą nieznacznie wychodzić poza skalę założoną przez laboratorium.

test oddechowy helicobacter pylori kraków

Diagnostyka wyniki i 10 najczęstszych odchyleń od norm w wynikach badań kobiety ciężarnej

1. Diagnostyka wyniki. Obniżona hemoglobina (HGB) i erytrocyty (RBC)

Wartości erytrocytów i hemoglobiny mogą spaść u kobiet w ciąży ponieważ rozwijające się łożysko zwiększa ilość naczyń krwionośnych. Przyrost objętości krwi zwiększa się wraz z przyrostem objętości łożyska. Niejako przekrwiona staje się również macica. Całość tych procesów prowadzi do rzekomej anemii u ciężarnych, czyli spadku HGB i RBC.

Niewielkie odchylenia ku dolnym granicom tych norm nie będą więc niczym niepokojącym.

W kontekście tworzenia się krwi i anemii w ciąży, warto zwrócić uwagę na to, że prawidłowe odżywienie kobiety i dobra suplementacja może zapobiec pojawieniu się anemii. Więcej informacji znajdziesz w artykule jak zapobiegać anemii w ciąży.

Przy okazji warto również zaznaczyć, że chociaż do właściwej produkcji krwi niezbędnych jest wiele składników, to kluczowymi są: witaminy B6, foliany, B12, żelazo hemowe, witamina C, mocno kwaśne środowisko żołądka i sprawne, zdrowe jelita.

Parametry czerwonych krwinek mogą wykazywać także różnice po porodzie, zwłaszcza u tych kobiet, które straciły dużą ilość krwi. Im większe utrata krwi tym większa tym niższe parametry erytrocytów (RBC), hemoglobiny (HGB) i hematokrytu (HCT), a podwyższone retikulocyty (RET) czyli nowo powstałe krwinki czerwone.

2. Diagnostyka wyniki. Obniżony hematokryt (HCT)

Ciąża często daje obraz obniżenia hematokrytu ze względu na zwiększenie objętości płynu w ustroju i rozcieńczenie krwi.

Hematokryt wskazuje nam również na nawodnienie organizmu. Dlatego zwiększony wynik daje znak, że możesz być odwodniona. Z kolei wypicie zbyt dużej ilości wody przed badaniem spowoduje również obniżenie wyniku.

3. Diagnostyka wyniki. Podwyższone MCV (średnia objętość czerwonej krwinki)

W ciąży zwiększa się zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Dotyczy ono między innymi kwasu foliowego (folianów czyli w aktywnej formie) i witaminy B12. Ich niedostateczna podaż w ciąży może spowodować podwyższenie tego parametru, ze względu na większe, ciążowe, zapotrzebowanie na nie.

Pomimo tego, że jest to sytuacja fizjologiczna, to warto dbać o to, aby dieta i suplementacja uzupełniała te niedobory.

4. Diagnostyka wyniki. Obniżone leukocyty (WBC, białe krwinki) w I trymestrze ciąży i podwyższone leukocyty w III trymestrze ciąży

Liczba leukocytów ulega wahaniom w ciąży. Ze względu na to, że w Twoim ciele rozwija się nowe życie, które posiada obcy materiał genetyczny ojca, to układ odpornościowy wycisza się, aby ochronić ciążę (nie odrzucić jej). Efektem może być obniżenie leukocytów w wynikach badań w pierwszym trymestrze ciąży.

Natomiast podwyższenie liczby leukocytów w III trymestrze również jest zjawiskiem fizjologicznym, ponieważ organizm zwiększa siły aby ochronić matkę i dziecko przed patogenami.

Podwyższone leukocyty 2-3 krotnie w stosunku do normy, to wskazanie do przyspieszonej konsultacji lekarskiej. Tak wysokie stężenie leukocytów może wskazywać na poważny stan chorobowy lub konflikt serologiczny pomiędzy krwią matki i dziecka.

diagnostyka wyniki w ciąży

5. Diagnostyka wyniki. Podwyższone limfocyty.

Norma na limfocyty jest wyższa dla kobiet w ciąży i w tym przypadku ich podwyższenie ma charakter fizjologiczny. Na ich podwyższenie będzie mieć również wpływ stres, intensywny wysiłek fizyczny, ból czy przegrzanie organizmu.

6. Diagnostyka wyniki. Podwyższone neutrofile.

Podwyższenie neutrofili jest naturalną odpowiedzią organizmu na ciążę. Podobnie jak w przypadku limfocytów na ich wahania może mieć dodatkowo wpływ stres, intensywny wysiłek fizyczny czy nawet solidny posiłek.

7. Diagnostyka wyniki. Podwyższone monocyty.

Mogą pojawić się w Twoich wynikach morfologii jeśli jesteś w ciąży lub w okresie połogu. Monocyty mogą być także powiększone w wyniku tych samych czynników dodatkowych, co limfocyty i neutrofile.

8. Diagnostyka wyniki. Podwyższony cholesterol.

Podwyższony cholesterol może pojawić się w Twoich wynikach w ciąży, ponieważ organizm zwiększa produkcję wewnętrznego cholesterolu gdy nosisz w sobie nowe życie. Cholesterol jest bowiem niezbędny dla Twojej równowagi hormonalnej, budowy mózgu, układu nerwowego i tkanek płodu. Ten podwyższony marker może utrzymać się również w okresie karmienia piersią, ze względu na produkcję mleka matki.

Więcej na temat znaczenia cholesterolu znajdziesz w linku poniżej:

Wydaje się nieprawdopodobne, że ponad 50 procent składu mleka z piersi, to cholesterol

Podwyższony cholesterol możesz zaobserwować również w przypadku niedoczynności tarczycy. Jeśli rośnie TSH, to cholesterol również.

9. Diagnostyka wyniki. Podwyższone LDL.

Wzrost lipoproteiny LDL będzie również stanem fizjologicznym w ciąży i w okresie karmienia piersią z tych samych powodów, co wzrost cholesterolu, czyli tworzenie nowych tkanek i układu nerwowego dziecka, a później dla produkcji mleka matki.

10. Diagnostyka wyniki. Hormony tarczycy.

Poziom TSH w ciąży może ulegać wahaniom. Według literatury medycznej TSH spada w pierwszym trymestrze u zdrowych kobiet i rośnie lub spada u kobiet z autoimmunologią. W przypadku niedoczynności tarczycy TSH będzie rosnąć.

Warto zapamiętać, że oznaczenie samego TSH jest niemiarodajne w określeniu kondycji tarczycy. Samo TSH może bowiem wahać się także z powodu stresu, choroby, temperatury otoczenia, dużego wysiłku fizycznego czy braku snu. W pierwszym trymestrze TSH może spadać ze względu na to, że organizm kobiety produkuje hormon HCG, który z kolei podszywa się pod funkcje TSH. W efekcie możesz mieć niedoczynność tarczycy, która nie zostanie wyłapana odpowiednio szybko. Dlatego zawsze należy badać również hormony FT3 i FT4.

Poziom FT3 i/lub FT4 najczęściej obniża się w ciąży. Ich spadek jest spowodowany podniesionym poziomem białek wiążących hormony.

Ale może być również tak, że będą w normie lub wzrosną. Organizm kobiety w ciąży adaptuje się bowiem do nowej sytuacji i jego praca wygląda nieco inaczej.

Ponieważ hormony tarczycy są ogromnie ważne (!) dla zdrowia Twojego dziecka, zawsze konsultuj wyniki z prowadzącym Cię lekarzem lub z endokrynologiem.

Rekomendacje mówią o tym, że stężenie TSH nie powinno przekraczać 2,5 mIU/l (najlepiej byłoby 1-1,5) w pierwszym trymestrze ciąży i 3 mIU/l w drugim i trzecim trymestrze ciąży. 

Wystąpienie niedoczynności tarczycy zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia poronienia, przedwczesnego porodu, cukrzycy ciężarnych czy stanu przedrzucawkowego.

Dla dziecka natomiast kluczowe jest pierwsze 10-12 tygodni ciąży, w których Twoja niedoczynność tarczycy może spowodować wystąpienie wad rozwojowych. Produkcja własnych hormonów płodu zaczyna się z końcem pierwszego trymestru.

Dlatego tak istotnym jest, aby zabezpieczyć wystarczającą ilość hormonów dla dziecka poprzez wyrównanie ich u matki. Jednym z powikłań niedostatecznej ilości hormonów tarczycy w pierwszym trymestrze ciąży jest kretynizm.

Ponieważ mówimy o pierwszym trymestrze i ryzyku poronienia w związku z niedostateczną ilością hormonów tarczycy, to ich szybka diagnostyka i ewentualne wdrożenie leków, są niepodważalne.

diagnostyka w ciąży

Jeśli cierpisz na niedoczynność tarczycy i bierzesz hormony tarczycy, to wraz z poczęciem konieczne będzie zwiększenie dawki leku po konsultacji z lekarzem.

  • Normy dla FT3 dla kobiet w ciąży (podane w pg/ml):

I trymestr: 2,46-3,89

II trymestr: 2,09-3,55

III trymestr: 2,01-3,27

  • Normy dla FT4 dla kobiet w ciąży (podane w ng/ml):

I trymestr: 0,9-1,5

II trymestr: 0,8-1,3

III trymestr: 0,7-1,2

To, czego nie sposób nie napisać to, że w ciąży dobowa podaż jodu powinna wynosić 200µg na dobę. W dobrych suplementach dla kobiet w ciąży znajdziesz jod w składzie, wspierający pracę tarczycy.

11. Diagnostyka wyniki. Podwyższone eozynofile i bazofile.

Choć te parametry nie łączą się ściśle z ciążą to jednak może zdarzyć się, że dowiesz się o nich dopiero z badań ciążowych.

Dlatego, warto zapamiętać na wszelki wypadek, że podwyższone eozynofile są wskaźnikiem chorób pasożytniczych i alergicznych oraz nietolerancji pokarmowych w nasileniu. Będą również w podwyższeniu po kuracjach przeciwpasożytniczych.

Natomiast bazofile są związane z reakcjami alergicznymi i posiadają receptory dla przeciwciał IgE (alergie).

Jeśli widzisz w swoich ciążowych wynikach podwyższone te parametry to informacja dla Ciebie, że warto rozszerzyć diagnostykę alergii po zakończeniu ciąży i przyjrzeć się pokarmom, które mogą wywoływać reakcję alergiczną. Więcej: co wspólnego może mieć Twoja alergia z kłopotami ze snem Twojego dziecka.

Mam nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny i zaoszczędzi Ci niepotrzebnego stresu, który pojawia się pomiędzy otrzymaniem wyniku badania, a wizytą u lekarza. Czekam na Wasze komentarze i wiadomości czy artykuł był dla Was pomocny:)

Pamiętaj jednak, że opisane wyższe lub niższe parametry dotyczą górnych granic norm lub nieco powyżej/poniżej. Jeśli wynik jest podwyższony/obniżony 2-3 krotnie to warto przyspieszyć konsultację z lekarzem, bo taki wynik może wskazywać na poważniejsze stany chorobowe.

Zdjęcia: 1, 2, 3, 4